Sulama yöntemi ve sulama suyu miktarının tazefasülye (Chaseolus Vulgaris L.) verimine etkisi
Effect of different irrigation methods and irrigation regimes on yield of fresh bean
- Tez No: 35057
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
I ÖZET Yüksek Lisans Tezi SULAMA YÖNTEMİ VE SULAMA SUYU MİKTARININ TAZE FASULYE {Phaseolus vulgaris L.) VERİMİNE ETKİSİ Adnan N. YILDIRIM ANKARA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TARIMSAL YAPILAR VE SULAMA ANABİLİM DALI Danışman: Doç. Dr. Osman YILDIRIM 1994, Sayfa: 60 Jüri: Doç. Dr. Osman YILDIRIM Prof.Dr. Yetkin GÜNGÖR Doç. Dr. Rıza Kanber Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Çiftliğinde, 1993 yılı yaz aylarında yapılan bu çalışmada, taze fasulye bitkisi yüzey (karıklarda göllendirme), yağmurlama ve damla sulama yöntemleriyle sulanmıştır. Sulama aralıkları 4 ve 8 gün alınmış, bu sulama aralıklarında, A sınıfı kaptan ölçülen buharlaşma miktarının % 50, % 100 ve % 150 'si kadar sulama suyu uygulanmıştır. Ayrıca, kısa periyotlu bitki su tüketimi değerlerini elde etmek için büyüme mevsimi boyunca her ayın 10., 20., 30., yada 31. günü 0-30, 30-60 ve 60-90 cm toprak derinliklerinden toprak örnekleri alınmış ve toprak nemi gravimetrik yöntemle saptanmıştır. Sonuçta, 8 gün ara ile A sınıfı kaptan ölçülen buharlaşma miktarının % 50 si kadar sulama suyu uygulanan damla sulama parsellerinde ortalama 2525 kg/da ile en yüksek verim ve ortalama 9.10 g ile en yüksek meyve ağırlığı eldeedilmiş, değinilen konuda elde edilen meyve verimi, en yüksek verimin elde edildiği yağmurlama ve yüzey sulama parsellerine oranla, sırasıyla, 1.9 ve 2.4 katı olmuştur. Deneme koşulları için en uygun bitki su tüketimi tahmin yönteminin, A sınıfı buharlaşma kabı yönteminin FAO modifikasyonu olduğu bulunmuş ve bu modifikasyona ilişkin bitki katsayısının tüm büyüme mevsimi boyunca 0.80 alınabileceği belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Taze fasulye {Phaseolus vulfaris L.), yüzey sulama yöntemi, yağmurlama sulama yöntemi, damla sulama yöntemi, A sınıfı buharlaşma kabı, bitki su tüketimi, bitki su tüketimi tahmin eşitliği, meyve verimi, meyve boyu, meyve ağırlığı.
Özet (Çeviri)
III ABSTRACT Masters Thesis Effect of Different Irrigation Methods and Irrigation Regimes on Yield of Fresh Bean (Phaseolus vulgaris L.) Adnan N. Yildxrim Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Farm Structures and Irrigation Supervisor: Assoc. Prof.Dr. Osman YILDIRIM 1994, Page: 60 Jury: Assoc. Prof.Dr. Osman YILIDIRIM Prof.Dr. Yetkin GÜNGÖR Assoc. Prof.Dr. Rıza KANBER This study was planned to determine the effect of different irrigation methods and irrigation regimes on yield of fresh bean (Phaseolus vulgaris L.). The experimental site was in the Research and Applicatin Farm of Faculty of Agriculture, University of Ankara and the experiment was conducted during the summer months of 1993. Irrigation water amounts of 50%, 100% and 150% of Class A pan evaporation were applied to the experimental plots which irrigated by drip, sprinkler and surface (ponding in block ended level furrows) irrigation methods with 4 and 8 days intervals. Beside these, the decade evapotranspiration values was obtained by using soil water content in 90 cm root depth which measured by gravimetric method in 10 th, 20 th, 39 th or 31 st days of every monts, irrigation water applied, and rainfall. These evapotranspiration values were compared with the referenceIV evapotranspiration values which calculated by different estimation methods to determine the most suitable estimation method for experimental conditions. As a result, the highest fruit yield (2525 kg/da) and fruit weight (9.10 g) were obtained when irrigation water amounth of 50 % of Class A pan evaporation was applied by drip method with 8 days intervals. Fruit yield under these conditions was higher 190 % and 240 % than the highest fruit yields obtained in sprinler and surface irrigation plots, respectively. The FAO modification of Class A pan evaporation method was found the most suitable estimation method for experimental conditions. KEY WORDS: Fresh bean {Phaseolus vulgaris L.), drip irrigation method, sprinkler irrigation method, surface irrigation method, Class A pan, evapotranspiration, estimation methods for evapotranspiration, fruit yields, fruit length, fruit weigh.