Üniversite seçiminde öğrenci algıları ve Türk Üniversitelerinin konumlandırılması
Student perceptions of university selection and positioning of Turkish University
  1. Tez No: 350562
  2. Yazar: HATİCE ERCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEZİ ÇEVİK ONAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Dünyanın gelişmesi ile birlikte tüm pazarlar gelişmektedir. Pazarların gelişmesi kurumların pazarlamaya önem vermesini gerektirmektedir. Bu pazarlar ürün ve hizmet pazarı olarak ayrılır ve hizmet pazarının da en önemli örneklerinden biri eğitim pazarıdır.Eğitimde pazarlama; artan üniversite sayıları, eğitime gün geçtikçe ihtiyaç ve talebin artması ile önem kazanmaktadır. Üniversite ve bölüm seçimi öğrencilerin hayatlarında önemli bir karar verme süreci olup, bunu etkileyen birçok faktör vardır. Bu faktörler detaylı bir literatür taramasından faydalanarak toparlanmış ve yine literatürden yararlanarak üniversite için en uygun müşterinin kim olduğu araştırılmıştır. Ayrıca üniversite ve bölüm tercihini etkileyen faktörler odak grup ile de belirlenmiştir. Bu araştırmalar neticesinde anket çalışması ile mevcut ve aday öğrenci algıları ile mezun öğrencilerle ilgili bir çalışma yapılmıştır. Öğrencilerin algısı ile toplanan veriler uygun istatistik testlerinden geçirilerek uygunluk durumları analiz edilmiştir.Bunun için SPSS istatistik programı kullanılmıştır. Mevcut, aday ve mezun öğrencilerin SPSS'ten elde edilen tabloları ve algısal haritalar yorumlanmıştır. Mevcut ve aday öğrencilerin algıları ayrı değerlendirilirken, mezunların algıları ayrı bir örneklem olarak alınmıştır. Aday ve mevcut öğrencilerin endüstri mühendisliği ile algılarını içeren örneklem 563 kişiden oluşurken, mezun öğrenciler 54 kişiden oluşmaktadır.Öğrencilerin tercih faktörlerinin literatür ile belirlenmesinin yanında Türkiye'nin belirli üniversitelerinden olan Bilkent Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi ile ilgili algılarını ölçüp algısal haritalama ile konumlarına bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
All markets are growing up while the world is developing. Markets? growing up requires institutions to give importance to marketing. These markets divide into product market and service market, and the most important example of the service market is education market.Marketing in education is gaining importance with the increase of the number of universities and the increase of necessity and the demand of education day by day. University and section selection is an important decision process in students? life and there are many factors that influence these. These factors are gathered together with the help of a detailed literature research and with the help of literature again, who the most appropriate customer for the university is searched. Also the factors that influence university and section selection is determined with the group that are focussed.With the result of these researches, there has been a study about the present students? and the candidates? and graduates? perceptions with the help of a survey. The data?s reliance and appropriateness conditions that are gathered together with the students? perceptions are analyzed with the appropriate statistics tests.SPSS statistical program is used for this. The tables of the present students and the candidates and graduates which is from SPSS and perceptional maps are explained. The present and candidate students are seperated from graduate students, because these are different from the others. The present and candidate students include 563 students, and graduate students include 54 people.In addition to the students? selection factors, it has been checking out the location of the spesific universities in Turkey such as Bilkent University, Boğaziçi University, İstanbul Technical University, Middle East Technical University and Yıldız Technical University with the perceptional mapping after evaluating students? perceptions about these universities.