Bilecik ili yüksek öğrenim yurtlarında kalan üniversite öğrencilerinin beslenme alışkanlıkları ve fiziksel aktivite durumları
The nutrition habits and physical activity of the university students living in the high education dormitories in Bilecik
- Tez No: 683260
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASİYE UĞRAŞ DİKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Halk Sağlığı, Nutrition and Dietetics, Public Health
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Yeterli ve dengeli beslenme ile fiziksel aktivite sağlıklı bir yaşam sürmenin temel anahtarlarıdır. Bu alışkanlıklara sahip olan birey hayat kalitesini artırarak sağlıklı ve uzun bir yaşam sürdürebilmektedir. Bu çalışmanın amacı Bilecik ilinde devlet yurdunda kalan üniversite öğrencilerinin beslenme alışkanlıkları ve fiziksel aktivite düzeylerinin incelenmesidir. Kesitsel yöntemle yapılan bu araştırma Şubat 2020-Mart 2020 tarihlerinde Bilecik Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı 5 farklı Yüksek Öğretim Yurdundaki üniversite öğrencilerine yapılmıştır. Çalışmaya katılan her bir öğrenci çalışma öncesinde bilgilendirilmiş ve kabul edenler çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmayı kabul eden öğrencilere 5 farklı bölümden oluşan anket yüz yüze yapılmıştır. Öğrencilerin demografik bilgileri, beslenme alışkanlıkları, beden algıları, besin tüketimleri, yeme davranışları ve fiziksel aktivite düzeyleri ile ilgili sorular sorulmuştur. Öğrencilerin beden algıları ''Stunkard Ölçeği'', yeme davranışları ''Yeme Tutum Testi (EAT-26)'', besin tüketimleri ''Besin Tüketim Sıklık Formu'' ve fiziksel aktivite düzeyleri ''Uluslar Arası Fiziksel Aktivite Anketi (IPAQ)'' kısa formu kullanılarak yapılmıştır. Çalışmaya 107 (%31,6) erkek 232 (%68,4) kadın öğrenci olarak toplamda 339 kişi katılmıştır. Öğrencilerin beslenme alışkanlıklarında %20,9'u yeterli ve dengeli beslendiğini düşünmektedir. Öğrencilerin %79,6'sının çeşitli sebeplerle öğün atladığını ve en fazla atlanan öğünün ise %51,9 ile öğle yemeği olduğunu belirtmiştir. Öğrencilerin %23,3'ünün hızlı yemek yediği, %8'inin her gün fastfood tükettiği ve %26,3'ünün yemek seçiminde temiz bir ortamda pişirilip sunulmasına dikkat ettiği sonucu elde edilmiştir. Yeme Tutum Testi ortalamaları ise erkek öğrencilerde 11,28±8,09 olurken, kadınlarda 14,57±9,48 olmuştur. Yeme Tutum Testi sonuçlarına göre öğrencilerin %21,8'inde beslenme bozukluğu olduğu tespit edilmiştir. Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi sonuçlarına göre öğrencilerin %24,2'si düşük düzey aktiviteye sahip olurken, %58,1'i orta düzey aktivite ve %14,7'si yüksek düzey aktiviteye sahip olmuştur. Üniversite öğrencileri yaş ve eğitim düzeyleri dikkate alındığında beslenme alışkanlıkları ve fiziksel aktivite düzeyleri konusunda daha iyi seviyeye gelebilecek bir yaş grubudur. Bu yüzden öğrencilere sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite düzeyleri konularına yönelik eğitimler, afişler ve programlar oluşturulmalıdır. Yurt içerisinde öğrencilerin fiziksel aktivite yapacağı bölümlerin fiziki imkanları artırılmalı ve öğrenciler bu alanlara yönlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
The main points to living a healthy life are balanced nutrition and physical activity. The person who has these habits can live a healthy and longer life by increasing life quality. The aim of this study is to examine the habits and physical activities of university students staying in state dormitories in Bilecik. This cross-sectional study was conducted in five different University dormitories which works under the Bilecik Youth and Sports Provincial Directorate in February-March 2020. Each student participating in this study was informed before the study and continued with those who accepted. The students who accepted the study completed the survey face to face. The survey consists of 5 different parts. These are the issue about demographic information, eating habits, body perceptions, food consumption, eating behaviors and physical activity levels. Students 'body perception' 'Stunkard Scale' ', eating behaviors' 'Eating Attitude Test (EAT-26)' ', food consumption' 'Food Consumption Frequency Form' 'and physical activity levels' 'International Physical Activity Questionnaire (IPAQ)' 'was made using the short form. A total of 339 people, 107 (31.6%) male and 232 (68.4%) female students, participated in the study. 20.9% of the students think that they have a sufficient and balanced diet in their nutritional habits. It is stated that 79.6% of the students skipped meals for various reasons and the most skipped meal was lunch with 51.9%. It is concluded that 23.3% of the students eat quickly, 8% consumed fastfood every day, and 26.3% pay attention to the choice of food in a clean environment. Eating Attitudes Test was 11.28 ± 8.09 for male students and 14.57 ± 9.48 for female students. According to the Eating Attitude Test results, 21.8% of the students are found to have malnutrition. According to the results of the International Physical Activity Questionnaire, 24.2% of the students had low level physical activity, 58.1% had moderate physical activity and 14.7% had high level physical activity. University students are an age group that can improve their nutritional habits and physical activity levels, considering their age and education levels. Therefore, trainings, posters and programs should be created on healthy nutrition and physical activities. Physical facilities of the departments in the dormitory where students will do physical activity should be increased and students should be directed to these areas.