Zootekni bölümü süt sığırcılığı işletmesindeki siyah alaca melezi sığırlarda süt verimi ve yetiştirme ile ilgili özellikler
  1. Tez No: 35070
  2. Yazar: NUMAN KARAÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. S. METİN YENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ZOOTEKNİ BÖLÜMÜ SÜT SIĞIRCILIĞI İŞLETMESİNDEKİ SİYAH ALACA MELEZİ SIĞIRLARDA SÜT VERİMİ VE YETİŞTİRME İLE İLGİLİ ÖZELLİKLER Numan KARAÇAY Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. S.Metin YENER 1994, Sayfa:82 Jüri: Prof.Dr.S. Metin YENER Prof. Dr. Kemal ÖZKÜTÜK Prof. Dr. Erdoğan TUNCEL Bu araştırmanın amacı; Zootekni Bölümü Süt Sığırcılığı is letmesinde yetiştirilen Siyah Alaca melezi sığırların süt veri mi ve yetiştirme ile ilgili çeşitli özelliklerinin tespit edil mesidir. Bunun için 1985-1991 yılları arasında tutulan yetiş tirme ve verim kayıtlarından yararlanılmıştır. Süt verim özelliklerinden gerçek süt verimi 4242.43+94.58 kg, 305-gün süt verimi 4063.88+84.45 kg, 305-EÇ süt verimi 4488.25+80.68 kg, Ömür boyu süt verimi 13338.00+1256.74 kg ve laktasyon süresi 292.14+4.65 gün olarak belirlenmiştir. Yetiştirme özelliklerinden ilkine buzağılama yaşı 890.60 +17.01 gün, buzağılama aralığı 393.47+5.24 gün, aştırılanlar- dan doğuranların ve birinci aşımdan sonra gebe kalarak doğuran ların %'si olarak buzağılama oranları sırasıyla 90.63 ve 60.42, servis periyodu 91.98+3.43 gün, kuruda kalma süresi 94.58+4.82 gün, gebelik süresi 281.10+ 0.79 gün, gebelik başına aşım sayı sı 2.03+0.58, yavru atma oranı %0.39, ölü doğum oranı %0.39,. 6. aya kadar yaşama gücü 195.46 sürüde yıllık yenilenme oranı %27.90 ve doğum ağırlığı ise 36.37+0.30 kg olarak saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Siyah Alaca Melezi Sığır, Süt verim özellik leri, Yetiştirme özellikleri.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis. MILK YIELD AND BREEDING CHARACTERISTICS OF THE CROSSBRED HOLSTEIN COWS RAISED AT THE DAIRY FARM OF THE DEPARTMENT OF ANIMAL SCIENCE Numan KARAÇAY Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor: Prof.Dr. S. Metin YENER 1994, Page: 82 Jury: Prof.Dr. S. Met in YENER Prof. Dr. Kemal ÖZKÜTÜK Prof. Dr. Erdoğan TUNCEL The aim of this research is to determine milk yield and breeding characteristics of the crossbred Holstein cows raised at the Dairy Farm of the Department of Animal Science; by using the yield data obtained between the years of 1985 and 1991. The averages for the dairy characteristics studied were found as below: actual lactation milk yield 4242. 43i94. 58 kg, 305-day milk yield 4063.88+84.45 kg, 305-ME milk yield 4488. 25± 80.68 kg, lifetime milk yield 13338. 0011256. 74 kg, the length of the lactation 292.14+4.65 days. The means for the breeding characteristics were found as follow: age at 1st calving 890.60il7.01 days, calving interval 393.4715.24 days, calving rate 90.63% as a function of mated cows rate and 60.42% as a function of cows at 1st mating, ser vice period 91.9813.43 days, dry period 94.5814.82 days, preg nancy period 281.1010.79 days, number of matings per pregnancy 2.0310.58, abortion rate 0.39%, stillbirth rate 0.39%, livabi- lity of calves up to 6 months of age 95.46%, yearly replacement rate in herd 27.90% and birth weight 36.3710.30 kg. KEY WORDS: Holstein Crossbred Cows, Milk yield characteristics, Breeding characteristics.