Kamu yönetiminde katılım: Modeller ve Türkiye'de yerel düzeyde uygulama örnekleri
Participation in puplic administration: Sample cases at local level in Turkey
  1. Tez No: 350695
  2. Yazar: MURAT YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA NEVAL GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 277
Özet
Günümüz dünyasında kamu yönetimi, katılımcı bir yönetim anlayışıyla dönüşmekte ve yönetimler demokrasilerini ileriye taşımak için çalışmaktadır. Katılım, demokratik yönetimlerin en önemli unsurudur. Temsili demokrasilerin yaşadığı kriz, yönetimlerin meşruiyetlerinin sorgulanması ve yönetişim yaklaşımının gelişmesi yönetimde katılımcılık tartışmalarını canlandırmıştır. Vatandaşların yönetime doğrudan katılması, bir ütopya olarak görülebilir. Ancak demokratik ideal bir toplum yapısı için katılımın arttırılması gerekir. Bu tezde kamu yönetiminde vatandaş katılımın arttırılması için bazı Batılı ülkelerde uygulanan, vatandaşların özellikle yerelde yönetime katılımına imkân sağlayan katılım araçları incelenmiştir. Ayrıca Türkiye'de uygulanmış bazı başarılı katılımcı uygulama örneklerine yer verilmiştir. Bu bağlamda, Türkiye Milletvekillerini İzleme Komiteleri (TÜMİKOM), Semt Danışma Meclisleri (SEDAM), Çanakkale Belediyesi Katılımcı Bütçe Uygulaması, Sivil Toplum Geliştirme Merkezi, İZKA“İzmir'i Planlıyorum”, Vatandaş Karnesi, Bursa Kent Konseyi ve Baraka çalışmaları incelenmiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER : Kamu Yönetimi, Yönetişim, Demokrasi, Katılım Araçları, Yönetime Halk Katılımı
Özet (Çeviri)
In today's world, the concept of public administration is transforming within a participatory administration understanding and administrations are making effort to further their democracies. Participation is one of the most significant elements of democratic administrations. The crisis that representative democracies experience, the questioning of the legitimacy of administrations and the development of governance approach have awakened the representative debates within administration. Direct participation of citizens in the administration may be regarded as utopia. Nevertheless, participation should be increased for an ideal democratic society structure. Within this thesis, participation tools that are applied in some of the Western countries in order to increase citizens' participation in public administration, especially within local administrations are examined. Lastly, some successful examples of participatory practice in Turkey were also inclueded. In this context, Association of Committees for Monitoring Parliamentarians and Elected Officials (TÜMİKOM), District Advisory Councils (SEDAM), Çanakkale Municipality Participatory Budget Implementation, Civil Society Development Center, IZKA's“We're Planning Future of Izmir”, TEPAV's Citizen Report Cards, City Council of Bursa and Baraka examples were perused. KEYWORDS: Public Administration, Governance, Democracy, Participation Tools, Public Paticipation in Public Administration