Katip Çelebi and his world an intellectual between reason and sacred law
Katip Çelebi ve dünyası akıl ve kutsal hukuk arasında bir entellektüel
- Tez No: 350718
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. HAKAN ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma, 17.Yüzyıl'ın ünlü entellektüel figürlerinden olan Katip Çelebi'nin zihniyetini bazı açılardan incelemeyi amaçlıyor. Bu tez, aynı zamanda, yazdığı Mizan ül-Hak ve Düstur ül-Amel eserlerine ve derlediği Tarih-i Kostantiniye ve Kayasıre ve Tarih-i Frengi Tercümesi eserlerine dayanarak, Katip Çelebi'nin toplumsal, siyasal, hukuki ve tarihsel alanlara ilişkin düşüncelerini değerlendirmeyi hedefliyor. Çalışma, Katip Çelebi'yi dine dayalı huku ve aklı çoğunlukla bir arada düşünen Erken Modern zihniyetler çerçevesinde ele alıyor. Ayrıca, bu çalışma, Katip Çelebi'nin 17.Yüzyıl krizi, toplum, iktidar gibi alanlardaki düşüncelerini ve ideal toplum tasavvurunu inceliyor. Aynı şekilde, tez, 17. Yüzyılda popüler olan ya da Osmanlı İslam kültür dairelerinde mevcut bulunan tartışmalara Katip Çelebi'nin verdiği cevapları tartışmayı amaçlıyor. Ayrıca, çalışma, Katip Çelebi'nin tarihi içinde bulunduğu Osmanlı kültür dairesine nasıl aktardığını incelemeyi hedefliyor.
Özet (Çeviri)
This work attempts to analyze Katip Çelebi, one of the most prominent intellectuals of the 17th century. Based on Mizan ül-Hak and Düstur ül-Amel, that he wrote and Tarih-i Kostantiniyye ve Kayasıre and Tarih-i Frengi Tercümesi that he edited, this thesis, aims to explore Katip Çelebi's thoughts on social, political, legal and historical areas. The work considers Katip Çelebi within the perspective of Early Modern Era, in which religious law and reason often coexisted. This work is also aims to explore Katip Çelebi's thoughts on 17th century crisis, society and authority as well as his understanding of the ideal society. This thesis also aims to discuss the responses of Katip Çelebi to the popular debates of the 17th century and old debates of the Islamic-Ottoman cultural milieus. Basing on the works that Katip Çelebi edited, the work attempts to analyze how Katip Çelebi presented the texts to the Ottoman cultural milieu.