Ankara koşullarında adaptasyonu denenen bazı kolza çeşitleri yağlarında beta yerleşimli yağ asidi çeşit ve miktarı üzerine araştırma
  1. Tez No: 35072
  2. Yazar: DİLEK LEMİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER KAYAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
1 ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANKARA KOŞULLARINDA ADAPTASYONU DENENEN BAZI KOLZA ÇEŞİTLERİ YAĞLARINDA BETA (2-M0N0GLISER1D) YERLEŞİMLİ YAĞ ASİDİ ÇEŞİT ve MİKTARI ÜZERİNDE ARAŞTIRMA Dilek LEMLIOĞLU Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gıda Mühendisliği Anabil im Dalı Danışman: Prof. Dr. Muammer KAYAHAN 1994, Sayfa : 68 Jüri : Prof.Dr. Muammer KAYAHAN Prof.Dr. Bülend EVLİYA Prof. Dr. Özer KOLSARICI Bu çalışmada, Ankara koşullarında adaptasyonu denenen bazı kışlık kolza tohumundan elde edilen yağların? fiziksel ve kimyasal özellikleriyle, genel yağ asitleri dağılımı, beta (2-rnonogl işer id) yerleşimli yağ asitleri dağılımı ve oluşan t rigl işer idler in çeşit ve miktarları araştırılmıştır. Islah edilmiş kolza tohumlarının yağlarında, erusik asit oranının azalması sonucu oleik ve linoleik asit oranlarındaki yükselme trigl işer idler i n beta (E-monogl işer id) yerleşiminde daha belirgin bir şekilde ortaya çıkabileceği gibi yabancı döllenme sonucu oluşabilecek tersi bir durumda gene trigl işeri di er :i. n beta (2-monogl iserid) yer leş imindeki doymamış yağ asitlerinin azalması şeklinde kolaylıkla tespit edilebilmektedir. Fakat doymamış olmasına rağmen, erusik asit oranı yüksek olan“Jetneuf 90”çeşidinde dahi beta (2-manogl işer id) yerleşiminde erusik asi te rastlanmamıştır. Em da yabancı1 1 döllenme kontrolünde beta yerleşimlilerden daha çok 1,3 yerleşimli yağ asitlerinin araştırılmasının doğru olduğunu göstermişti r. Kullanılan yağların genel yağ asitleri dağılımıyla beta
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Masters Thesis RESEARCH ON THE COMPOSITION OF FATTY ACIDS AND B-POZITION FATTY ACIDS IN SOME VARIETIES OF RAPESEEDS OILS, WHICH ARE ADAPTED AND TESTED IN ANKARA CONDITIONS Dilek LEMLİOĞLU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Food Engineering Supervisor: Prof. Dr. Muammer KAYAHAN 1194, Page s 68 Jury : Prof. Dr. Muammer KAYAHAN Prof.Dr.Bülend EVLİYA Prof.Dr.Özer KOLSAKECI In this research physical and chemical properties, total fatty acid composition, B (2-monoglycerid) position fatty acids composition and varieties and quantities of tryglycer ids of some winter rapeseed oil whose adaptation was tested in Ankara conditions, were investigated. In canola oil, increase in oleic and linoleic acid ratio because of decrease in erucic acid ratio, was apperantly observed in B (2-monoglycerid) position of tryglycer ids, A decrease in unsaturated fatty acids in B (2-monoglycerid) position indicated cross polination formation. However, in“Jetneuf 90”variety although erucic acid which was an unsaturated fatty acid was high, it was not found in 2- positions of glycerides. In B (2-monoglycerid) position, the ratio of oleic acid was lower, and the ratios of linoleic and linolenic acid were higher when compared to total fatty acid composition. This result indicated that studies on controlling crossiv polination should be focused on fatty acids in 1 »3-positions rather than those in B-position. KEY WORDSs Rapeseed» canola, rapeseed oil, canola oil, erucic acid, B (2-monoglycerid)