Akkarman ve Anadolu merinosu koyunlarında transferin tipleri ile kimi döl verimi özellikleri arasındaki ilişkiler
Relationsship between transferrin types and some reproductive traits in Akkarman and Anatolian Merino ewes
- Tez No: 35073
 - Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL AŞKIN
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 1994
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 87
Özet
1 ÖZET Doktora Tezi AKK ARAMAN VE ANADOLU MERİNOSU KOYUNLARINDA TRANSFERRIN TİPLERİ İLE KİMİ DÖL VERİM ÖZELLİKLERİ ARASINDAKİ İLİŞKİLER Gürsel DELLAL Ankara Oniversitesl Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabil im Dalı Danışman: Prof. Dr. Yücel ASKIN 1994, Sayfa:74 Jüri: Prof. Dr. Yücel ASKIN Prof. Dr. Erdoğan TUNCEL Doç. Dr. Sevinç ASAL Bu çalışmada; Ak kar aman ve Anadolu Merinosu koyunlarında transferrin (Tp.) tipleri ile kuzulama ikiz doğum ve kuzu yaşama gücü oranları seklinde ifade edilen döl verim özellikleri arasındaki ilişkiler araştırılmıştır. Transferrin tipleri arasındaki ayırım Ashton (1963)'e göre kesintili tampon sistemi kullanarak horizontal nişasta-jel elektrot orezinde yapılmıştır. Her iki ırkta da A,B,C,D ve E olarak tanımlanan beş transferrin alleli saptanmıştır. Transferrin tipleri ile döl verimi özellikleri arasında önemli bir ilişki bulunamamıştır. ANAHTAR KELİMELER: Transferrin, koyun, döl verimi özellikleri
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Ph.D. Thesis RELATIONSHIPS BETWEEN TRANSFERRIN TYPES AND SOME REPRODUCTIVE TRAITS IN AKKARAMAN AND ANATOLIAN MERINO EWES Gürsel DELLAL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor: Prof. Dr. Yücel ASKIN 1994, Page:74 Jury: Prof. Dr. Yücel ASKIN Prof. Dr. Erdoğan TUNCEL Assoc. Prof.Dr. Sevinç ASAL In this study, relationships between transferrin^^.) types and reproductive traits as lambing, twin lambing and lamb survival rates in Ak kar aman and Anatolian Merino ewes were invastigated. The separation of transferrin types were carried out using the horizontal starch-gel electrophoresis in a discontinuous system according to Ashton (1963). Five transferrin alleles A, B, C, D and E were identified in both breeds. There was no statistically relationship between TF- polymorphism and reproductive rates. KEY WORDS: Transferrin, sheep, reproduction traits