Arap Şairlerden es-Sefercelânî ve şiiri
An Arabian poet al-Safarjalani and his poems
  1. Tez No: 350786
  2. Yazar: MÜCAHİT KÜÇÜKSARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET TASA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 280
Özet
Bu çalışmada Osmanlı dönemi şairlerinden İbrahim b. Muhammed es-Sefercelânî'nin hayatı ve şiirleri incelenmiştir. Çalışma, bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde Osmanlı dönemi Arap şiiri ve şairin yaşadığı Şam şehriyle ilgili genel bilgiler verilmiştir. Birinci bölümde şairin kimliği, ailesi, eğitimi, hocaları, edebî şahsiyeti ve söylediği şiirler hakkında incelemeler yapılmıştır. İkinci bölümde es-Sefercelânî'nin söylediği şiirlerin içerik yönünden tahliline geçilmiştir. Bu bağlamda şiirlerin konuları tespit edilmiş ve bu konular edebî tenkit eserlerinde yer alan kıstaslara uygun olarak değerlendirilmiştir.Üçüncü bölümde ise şiirler şekil ve üslup bakımından incelenmiştir. Kaside yapısı, kelime dağarcığı, cümle yapıları, anlatım teknikleri gibi başlıklar altında değerlendirilen şiirlerin edebî değerleri tespit edilmeye gayret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study attemts to analyze the life of Ibrahim bin Muhammed al-Safarjalani and his poetries, who is an Ottoman period poet,It is composed of an introduction and three main chapters. The introduction deals with Arabic poet in Ottoman period, also it gives general knowledge about Damascus city, where al-Safarjalani lived. In the first chapter we dealt with the personality of poet, his family, his education, characteristics of his poetry and his poems. In the second chapter we attempt to analyse al-Safarjalani's poetry in point of contents. In that context we try to determine subjects of his poems and eveluate these poems suit with the methods of critical literary works.In the last chapter, poems of al-Safarjalani are evaluated with the point of form and language. With the headlines, like composition of qaside and sentences, vocabulary, technics of presentations; we try to determine quality of his poetic.