Ankara kentinin silüet özellikleri üzerinde bir araştırma
A Research on the silhoutte peculiarities of the city of Ankara
- Tez No: 35082
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL ÖZTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANKARA KENTÎ'NİN SİLUET ÖZELLİKLERİ ÜZERİNDE BÎR ARAŞTIRMA Neşe TEĞMEN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Yüksel ÖZTAN 1994, Sayfa: 191 Jüri: Prof.Dr. Yüksel ÖZTAN Prof.Dr.Nur SÖZEN Doc.Dr.Can KUMBARACLBAŞI Fiziksel yönden kentler, görsel bir objeler dizisidir. Kentlerin güçlü anlatımı olan siluet, tarihsel kimliği oluşturan, hatırlanmaya değer imaj öğesidir. Kent siluetinde temel materyali; doğal veri durumunda olan topografya ve vejetasyon dokusu ile kültürel veri durumunda olan yapısal elemanlar ve doğal- kültürel elemanların birarada meydana getirdikleri karma siluet oluşturur. Kentlerin karakterinde, kimliklerinde doğal ve kültürel elemanların oluşturduğu siluetlerin rolü önemlidir. Ancak, son yıllarda aşırı nüfus artışına paralel olarak hızla yoğunlaşan yapısal gelişmeler kentlerin siluet özelliklerinin değişmesine neden olmuştur. Bu değişim, kentlerin siluetinde de sürekli olarak yeni görüntüler oluşturmaktadır.11 Araştırmada, Ankara kent formunda var olan doğal ve kültürel siluetler ele alınmıştır. Geçmişe ilişkin, ancak günümüzde belgeselleşen görüntüler ve tarihi bilgilere olabildiğince yer verilmiş, bugüne ilişkin kentin siluetini etkileyen olgular üzerinde durulmuştur. Sonuç olarak, Ankara kent formunda var olan doğal ve kültürel siluetler incelenerek, neler olduğu bugünkü örneklerle saptanmış, önceki durumları ile karşılaştırılıp eski örnekler belgelenerek, arazinin doğal formu ve bitki dokusu ile yapılar arasındaki ilişkiler örneklenip öneriler verilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Siluet, Doğal siluet, kültürel siluet, kent topografyası, kent imajı, doğal ve kültürel doku, Ankara kalesi, Ankara.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT Master Thesis A RESEARCH ON THE SILHOUTTE PECULIARITIES OF THE CITY OF ANKARA Neşe TEĞMEN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Landscape Architecture Supervisor: Prof.Dr. Yüksel ÖZTAN 1994, Page: 191 Jury: Prof.Dr. Yüksel ÖZTAN Prof.Dr.Nur SÖZEN Assoc.Prof.Dr.Can KUMBARACIBAŞI In physical viwepoint, the city is a series of visual objects. The silhoutte that can be considered as a strong description of cities is animage concept, so that it has a worth of remembering and it constructs the historical identity. City silhoutte, is constructed by topographie and vegetative fabrics which are the statetments of natural information and that the building elements which are in the statetment of cultural information as well as the mixed silhouttes which have been constructed by natural and cultural elements together. Character and identity of cities, silhouttes that have been formed by the natural and cultural elements have an important role. In recent years, however, the building developments getting dener parallel with the excessive increase of population, have given rise to change the cities' silhouette peculiarities. This change constructs new lasting views for the silhouttes iswell.IV In this thesis, the natural and cultural silhouttes that exist in Ankara City form are considered. The views and historical heritege that belong to the past still present are presented as possible and the concepts which affect the silhoutte of the city in association with the present are stated. Consequently, the natural and cultural silhouttes that exist in Ankara are examined and what they are that are established within the present's examples,are recorded The past examples are confirmed by comparing to their previous statetments, and the relationship between the natural land form and buildings is presented with sampled and some suggestions. KEY WORDS: Silhoutte, natural silhautte, cultural silhoutte,, city topography, city image, natural and cultural fabric, the Ankara Citadel, Ankara.