Hz. Peygamber'in sefere çıkarken bıraktığı vekiller ve atama kriterleri
Hz. criteria for appointment of new hope is needed at once he left the Prophet's deputy and
- Tez No: 350827
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖNKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Hz. Peygamber savaştan dönünceye kadar İslâm Devleti'nin faaliyetleri aksamasın diye kendi yerine vekil tayin etmiştir. Bu kişiler, Rasûlullah'ın vekili sıfatıyla ve onun adına iş görmüştür. Hz. Peygamber vekil bırakma işini sadece savaşlarda değil, Medine'yi terk ettiği sair zamanlarda da yapmıştır.Vekâlet insan için zorunlu bir ihtiyaçtır; çünkü insan sefere çıkarken, şahsen idare edemediği durumlarda veya kuvvetli meşguliyeti dolayısıyla kendi işlerini yapamaz. Bunun için vekil yolu ile yetkili bir şahıs tayin eder ve bu kişi de onun yerine işlerini halleder.Hz. Peygamber'in vekil tayin ederken gözettiği belli başlı şartlar vardır. Bunlar; Müslüman olmak, güvenilir ve işe ehil olmak, merhamet ve adalet, ilim ve bilgi sahibi olmaktır. Hz. Peygamber vekillerinin işe ehil oldukları takdirde yaş ve Kureyş'e mensup olup olmamalarını göz önünde bulundurmamıştır
Özet (Çeviri)
Prophet Mohammad assigned deputies in order the activities of the Islamicgovernance not to be hampered until He returns. Those people assigned by Him worked as His deputies and on behalf of Him. Prophet Mohammad assigned deputies not only in the wars but also when He left Medinah in other times.Proxy is necessary need for people. Because, people cannot do their works when they are on journeys, or when they cannot control works in person owing to their busyness. Therefore, they assign a person as a deputy and that person manages instead of them.There are definite feature of deputies chosen by Prophet Mohammad. Those are being Muslim, being reliable, competent, compassionate, just, and sophisticated. It was not important being from Qurayş, or age was not a significant criteria for Prophet Mohammad in assigning his deputies.