Ankara'da farklı sosyo-ekonomik düzeydeki lise öğrencilerinin besite (Şişmanlık) prevalansı ve etkileyen etmenler
- Tez No: 35088
- Danışmanlar: PROF. DR. SENİHA HASİPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ev Ekonomisi, Eğitim ve Öğretim, Home Economics, Education and Training
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
iii ABSTRACT Masters Thesis THE OBESITY PREVALANCE OF HIGH SCHOOL STUDENTS FROM DIFFERENT SOCIO-ECONOMIC LEVELS IN ANKARA AND AFFECTING FACTORS Lida ESMAİLZADEH Ankara University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Home Economics Supervisor: Prof.Dr. Seniha HASİPEK 1994, Page: 84 Jury: Prof.Dr. Seniha HASÎPEK : Prof. Dr. Nevin AKTAŞ : Prof. Dr. Sevinç YÜCECAN In this research the prevalance of obesity among high school students belonging to different socio-economic classes in Ankara was studied. 250 subjects belonging to highs middle and low socio-economic levels were selected randomly in-order to determine the correlation between obseity prevalance and socio-economic level. The percentages of slight obesity or obesity among girls and boys in the low socio-economic class were determined as 7.87 % and 4.07 %, in the middle socio-economic class as 23.91 % and 8.94 % and in the high socio-economic class as 13.39 % and 10.57 % respectively. The parents of the obese and slightly obese students in the low socio-economic class were all uneducated where as, 63.33 % of the Parents of the obese students belonging to the high socio-economic level had high education. degrees. Theage group in which obesity startes among girls and boy students was determined as 13-15. The corelation was found statistically insignificant (P>o.oi) among all three socio-economic levels. The percentage of obesi father and mother or either father or mother alone among all the three socio-economic levels, was found to beÖZET ANKARA'DA FARKLI SOSYO-EKONOMIK' DÜZEYDEKİ LİSE ÖĞRENCİLERİNİN OBESİTE (ŞİŞMANLIK) PREVALANSI VE ETKİLEYEN ETMENLER Lida ESMAİLZADEH Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Ev Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Seniha HASİPEK 1994, Sayfa: 84 Jüri: Prof.Dr. Seniha HASİPEK : Prof. Dr. Nevin AKTAŞ : Prof.Dr. Sevinç YÜCECAN Bu araştırma, Ankara ili merkezinde değişik sosyo ekonomik semtlerdeki liselerde öğrenim gören öğrencilerin şişmanlık sıklığını ve sosyo-ekonomik yapıya göre şişmanlık oranının ne ölçüde değiştiğini, şişmanlığı ortaya çıkaran etmenleri değerlendirmek amacıyla yüksek, orta ve düşük sosyo-ekonomik düzeydeki semtlerden seçilen birer liseden tesadüfi örneklem yöntemine göre belirlenen 250 denek üzerinde yapılmıştır. Araştırma bulgularına göre; düşük sosyo-ekonomik düzeydeki kız deneklerin % 7. 87' si erkeklerin % 4. 07' si, orta sosyo-ekonomik düzeydeki kız deneklerin % 23. 91 'i, erkek deneklerin % 8.94'ü, yüksek sosyo-ekonomik düzey deki kız deneklerin % 13.39'u, erkek deneklerin % 10.57' 'si hafif şişman veya şişman olduğu belirlenmiştir. Düşük sosyo-ekonomik düzeydeki hafif obes ve obes deneklerin annelerinin hiçbirinin yüksekokul mezunu olmadığı, buna karşın yüksek sosyo-ekonomik düzeydekilerinin annelerinin % 63.33 'ünün yüksekokul mezunu olduğu saptanmıştır. Gerek kız, gerekse erkek hafif obes ve obes deneklerin kilo almaya başladıklarını belirttikleri yaş
Özet (Çeviri)
ÖZET ANKARA'DA FARKLI SOSYO-EKONOMIK' DÜZEYDEKİ LİSE ÖĞRENCİLERİNİN OBESİTE (ŞİŞMANLIK) PREVALANSI VE ETKİLEYEN ETMENLER Lida ESMAİLZADEH Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Ev Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Seniha HASİPEK 1994, Sayfa: 84 Jüri: Prof.Dr. Seniha HASİPEK : Prof. Dr. Nevin AKTAŞ : Prof.Dr. Sevinç YÜCECAN Bu araştırma, Ankara ili merkezinde değişik sosyo ekonomik semtlerdeki liselerde öğrenim gören öğrencilerin şişmanlık sıklığını ve sosyo-ekonomik yapıya göre şişmanlık oranının ne ölçüde değiştiğini, şişmanlığı ortaya çıkaran etmenleri değerlendirmek amacıyla yüksek, orta ve düşük sosyo-ekonomik düzeydeki semtlerden seçilen birer liseden tesadüfi örneklem yöntemine göre belirlenen 250 denek üzerinde yapılmıştır. Araştırma bulgularına göre; düşük sosyo-ekonomik düzeydeki kız deneklerin % 7. 87' si erkeklerin % 4. 07' si, orta sosyo-ekonomik düzeydeki kız deneklerin % 23. 91 'i, erkek deneklerin % 8.94'ü, yüksek sosyo-ekonomik düzey deki kız deneklerin % 13.39'u, erkek deneklerin % 10.57' 'si hafif şişman veya şişman olduğu belirlenmiştir. Düşük sosyo-ekonomik düzeydeki hafif obes ve obes deneklerin annelerinin hiçbirinin yüksekokul mezunu olmadığı, buna karşın yüksek sosyo-ekonomik düzeydekilerinin annelerinin % 63.33 'ünün yüksekokul mezunu olduğu saptanmıştır. Gerek kız, gerekse erkek hafif obes ve obes deneklerin kilo almaya başladıklarını belirttikleri yaşIV higher than 50 %. 51.47 % of the obese and slightly obese and 55.44 % of the non-obese subjects had physical activities. The difference between obesity and physical activities,was found take insignificant (P>0.01) as a result of G test. The relation between obesity and the neglection of breakfast and Lunch was found insignificant (P>0.01) among all the three socio-economic classes. The neglection of dinner among the obese subjects belonging to middle and low socio-economic levels was found insignificant (P>0.01) but was found significant (P0.01) in all the three socio-economic classes. The relation between milk, dairy products, meat, salami, sausage, Pastırma, crops, fruits, margarine, vegetable oil, sugar, other crops, drinks and chocolate consumption frequency and body weight of the subjects was determined as insignificant (P>0.01) through G test.