İnternet bankacılığı ve bankaların hukuki sorumlulukları
Internet banking and bank's legal liabilities
  1. Tez No: 350913
  2. Yazar: EYYUP ENSAR CEYLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEYLA BERBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Bilim ve Teknoloji, Hukuk, Banking, Science and Technology, Law
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim ve Teknoloji Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
İnternet bankacılığı kısaca, günümüzde fiziksel şubelerden yapılan bankacılıkla ilgili bütün işlemlerin internet üzerinden gerçekleştirilmesidir. Teknolojideki baş döndürücü hızlı gelişmeler ile birlikte internet bankacığıda, bankanın sunacağı hizmetlerden 7/24 yararlanmayı getirmiştir. Buna bağlı olarak bankacılık sektörü Bilgi Teknolojilerini geliştimek için büyük yatırımlar yapmış ve alternaitf dağıtım kanalları sunarak, geleneksel şube bankacılığı yerine, internete dayalı elektronik bankacılık aracılığı ile yapmaya başlamışlardır. Fiziki olarak paranın mümkün olduğundan az el değiştirmesi ve bankacılık sektöründeki yeni uygulamalar sadece finansal alanla sınırlı kalmayıp, teknik alandaki gelişmeleden yararlanmada söktörde önemli bir düzeye ulaşmıştır. Teknolojideki gelişmelerin ve bankacılık alanındaki yenileşmelerin sağlamış olduğu bu olumlu gelişmelere rağmen, finansal tekniklerin ve ürünlerin uygulaması ve kurumsallaşmasında bu tekniklerin ve yeniliklerin uygulanması ile ilgili devlet organlarının koordineli bir şekilde çalışamaması, konuyla ilgili bir mevzuat alt yapısının henüz tam olarak oluşturulmaması gibi sorunlar ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada, internet ve internet bankacılığının tarihi ve gelişimi ile birlikte finansal tekniklerin ve ürünlerin uygulanması ve kurumsallaşmasında ortaya çıkan bilişim suçları ile ilgili ülkemizdeki yasal düzenlemeler araştırılarak, mevcut yasal düzenlemelerin yeterliliği ve yasalara göre bankaların hukuki sorumlulukları anlatılmıştır. Çalışma sonunda internet bankacılığı hizmetini veren bankaların gelişen teknoloji ile birlikte ortaya çıkan güvenlik sorunlarına karşı bilgisayar teknolojileri açısından ve yasal alt yapının oluşturulması açısından teknolojik ve hukuki çözüm önerileri sunulmuştur. Bu bağlamda, bankaların internet bankacılığı uygulamaları hakkında üzerinde durmaları gereken konularda ve Yargı sisteminin de yönlendirmesi ile ışık tutabileceği düşünülmektedir. Anahtar Kelimeler (Türkçe) 1)İnternet Bankacılığı 2)Elektronik Bankacılık 3)Bankaların Sorumluluğu 4)İnternet ve Hukuk 5)Bilişim ve Bankacılık
Özet (Çeviri)
In short terms, internet banking is carrying out all kinds of banking transactions via internet. With the head spinning developments in technology, internet banking brought the ability to benefit from the banking services 24/7. With this regard, banking sector made major investments to develop Information Technologies and instead of traditional branch banking, provide services via internet based electronic banking by supplying alternative distribution channels. In this respect as few physical transactions as possible of the money and recent applications in banking sector are not limited to the financial field, but, also benefiting from technical developments reached to a significant amount. Despite the positive effects of such technological development and re-generation of banking, the lack of coordination between state organs during application and institutionalization of financial techniques and products, emerged problems such as failing to build a complete regulative background until today. Under the scope of this study, in addition to the historical background of internet and internet banking, the legal regulations regarding cyber-crimes occurred as a result of application and institutionalization of financial techniques and products, and the sufficiency of the current regulations and the legal liability of banks in this respect are examined,. In the conclusive part of the this study, suggestions of technical and legal solutions with respect to the computer technologies for the security problems -that are occurred as a result of developing technology- of the banks providing internet banking service, and in order to constitute a legal background are listed. In this respect, it is considered that this study will guide the banks on subjects the banks will have to consider with regards to internet banking applications as well as the Judicial system. Anahtar Kelimeler (İngilizce) 1)Internet Banking 2)Electronic Banking 3)Liability Of The Banks 4)Internet and Law 5)Informatics and Banking