Elektronik bankacılık ve hukuki boyutu ile banka ve müşteri yükümlülükleri
Electronic banking and legal dimensions and bank and customer obligations
- Tez No: 711112
- Danışmanlar: PROF. DR. ADALET HAZAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Hukuk, İşletme, Banking, Law, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Dünyada ve ülkemizde internetin kullanımında yaşanan bu gelişmelere bankacılık sektörü tarafından yapılan yatırımlar ve çalışmalar sonucunda hızlı bir şekilde uyum sağlanmış ve bankacılık sektörü de elektronik ticaret uygulamaları içinde yerini almış, hizmetlerini fiziki şubeler dışında internet üzerinden sunmaya başlamıştır. Günümüzde adeta elektronik ve teknoloji denildiğinde akla ilk olarak gelen sektörlerden olan bankacılık sektörü, her geçen gün elektronik ortamda dijital kanallardan sunduğu bankacılık hizmetlerini geliştirmekte ve sunulan bu hizmetlerin çeşitliliğini arttırmaya devam etmektedir. Yaşanan bu gelişmeler kapsamında“elektronik bankacılık hizmetlerini”sağlayan bankaların ve elektronik bankacılık kanallarını kullanan kişilerin maruz kalabilecekleri risklerin ve bu risklerin yükümlülüklerinin taraf menfaatlerine uygun olarak belirlenmesi ve sınırlandırması gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı, bankacılık sektörü tarafından sağlanan elektronik bankacılık işlemlerinde, müşteri ve banka bilgilerinin gizliliği ve elektronik bankacılık kanallarından yapılan işlem güvenliği gibi konuların banka ve müşteri sorumlulukları yönünden incelenmesidir.
Özet (Çeviri)
As the result of the investment and studies made by the banking sector, the developments in usage of the internet in the world and also our country have been adapted quickly. Banking has also taken place in e-commercial applications and started to offerits service through the internet apart from branchoffices. In today's world, the banking sector, which is one of the first sectors that come to people's mind when electronics and technology are mentioned, improves the electronic banking services offered through digital channels day by day and continues to increase the variety of these services. Under the light of these developments, it is essential to determine and limit the risks which might have been faced by banks providing“electronic banking services”and those performing electronic banking transactions, in accordance with the interests of parties. The aim of this study is to examine the responsibilities of the bank and customer regarding the subjects: confidentiality of information of customer and bank in electronic banking transactions provided by the banking sector and transaction security made through electronic banking channels.