Anadolu Liselerinde beden eğitimi dersinin öğrencilere sağlayacağı yararlar konusunda velilerin farkındalık düzeyi
The awareness level of the parents of the students about the benefits of the course of physical education in Anatolian High Schools
- Tez No: 350946
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışma; İstanbul ili, Kartal ilçesi sınırları içerisinde bulunan Anadolu Liselerinde beden eğitimi dersinin öğrencilere sağlayacağı yararlar konusunda velilerin farkındalık düzeylerini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmanın örneklemini, 2012-2013 eğitim-öğretim yılında, İstanbul ili, Kartal ilçesindeki 7Anadolu Lisesinde öğrencisi bulunan479velioluşturmuştur. Araştırmada veri toplamak amacıyla ?Anket? kullanılmıştır. Anadolu Liselerinde beden eğitimi dersinin öğrencilere sağlayacağı yararlar konusunda velilerin farkındalık düzeylerini belirlemek amacıyla, ölçeklerdeki alt faktörlerin aritmetik ortalamaları ve standart sapmaları tespit edilmiştir. Bu tespit sonucunda; velilerin farkındalık düzeyleri ortalamanın üstünde orta düzeyde çıkmıştır.Ölçekler kullanılarak elde edilen sonuçların, araştırmaya katılan velilerin cinsiyet, yaş, medeni durum, veli olarak yakınlık derecesi,eğitim durumu, velinin işi değişkenlerine bağlı olarak farklılık gösterip göstermediği test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been made in order to determine the awareness level of the parents of the students about the benefits of the course of Physical Education in the Anatolian High School within the boundaries of Kartal district in Istanbul Province. The samplings of this study consist of 479 parents who have students in 7 Anatolian High Schools in Istanbul, Kartal district in the academic year 2012-2013. In order to collect data,“Survey”method was used. In order to determine the awareness level on the benefits of the course of physical education in Anatolian High Schools, arithmetic results and standard deviations of the sub-factors at the scales was determined. As a result of this determination, awareness level of the parents was moderately above the average level.It was tested weather the results obtained by using the scales differ depending on the gender, age, marital status, degree of proximity as parent, education and job of the parents attended to the survey.