Kemik defekti oluşturulan ratlarda chitosan acetate'ın erken kemik iyileşmesi üzerine etkisi
Effects of chitosan acetate on early bone healing in the rats that create bone defect
- Tez No: 351130
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BURAK SAYHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Kırık iyileşmesi, oldukça karmaşık patofizyolojik olayları içermesi ve sağaltımında multidisipliner yaklaşımlara gerek olmasından dolayı araştırmacıların üzerinde birçok çalışma yaptıkları bir alandır. Kırık iyileşmesini olumlu etkileyen ajanların bir kısmı klinikte kullanım alanı bulmuştur. Kemik iyileşmesinde kullanılan ideal materyalin kemik onarımı üzerine etkili, uygulanması kolay nitelikleri bulunmalıdır. Bölümümüzde planlanan ve Trakya Üniversitesi Deney Hayvanları Araştırma Laboratuarı'nda ve üniversitemiz Acil Tıp ve Patoloji Anabilim Dalı'nda gerçekleştirilen çalışmamızda kemik defekti oluşturulan ratlarda Chitosan Acetate Bandage'nin kemik iyileşmesi üzerine etkisini inceledik. Tibiasında kemik defekti oluşturulan ve her biri on rat içeren iki çalışma grubu oluşturuldu. Birinci grupta; defekt serum fizyolojik ile irrige edildi ve 7. günde kemik segmenti alındı. İkinci grupta; defekte Chitosan Acetate Bandage emdirildi ve 7. günde kemik segmenti alındı. Örnekler osteoblastik aktivite, inflamatuar yanıt ve fibrozis skorları yönünden histopatolojik olarak değerlendirildi. İstatiksel analizler için ki kare testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Bone healing is a complex process which includes pathophisiologic events that need a multidisciplinary aproach. Because of that most authors have studies on this process. The agents which effect the bone healing positively, have a clinic usage. The best material to use for bone healing have to be effected on bone repair, and easy to use. In our study, which is planned in our department and carried out in Trakya University Experimental Animal Studies Laboratory, we aimed to investigate the effects of Chitosan Acetate Bandage on bone healing. Two separate study groups were formed each one including ten rats that crate defects on their tibias. In the first group, the defect had been irrigated by serum phisiologic and the bone biopsies had taken form bone on the seventh day. In the second group, Chitosan Acetate Bandage had applied to the defect and the bone biopsies had taken form bone on the seventh day. The samples evaluated histopathologically for osteoblastic activite, inflamatory response and fibrosis scores.