Kronik hastalığı olan hastaların sigara ve maraş otu kullanımı konusunda bilgi tutum ve davranışları
Knowledge, attitudes and behaviors of patients with chronic diseases about smoking and use of maraş powder
  1. Tez No: 351146
  2. Yazar: HAMİT SIRRI KETEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmada bölgemizde yaygın olarak kullanılan sigara ve Maraş Otu (MO)?nun kronik hastalığı olan hastalarda kullanım sıklığı ile kullanıcıların bilgi, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya Kahramanmaraş ilindeki 12 aile sağlığı merkezine başvuran hastalardan kronik hastalığı olan 859 hasta dahil edildi. Hipertansiyon, diyabetes mellitus, kronik böbrek yetmezliği (KBY), astım ve kalp hastalığı kronik hastalık olarak kabul edildi. Aynı anda iki kronik hastalığı olan hastalar çalışmadan çıkarıldı. Katılımcılar çalışma konusunda bilgilendirilerek onamları alındı. Katılımcılara araştırmacılar tarafından geliştirilen açık ve kapalı uçlu sorular içeren standart anket formu uygulandı. Veri analizi SPSS 20.0 istatistik paket programı kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to find out the frequency of smoking and use of Maraş Powder (MP), which are commonly used in our region, among patients with chronic disease (CD) and evaluate knowledge, attitudes and behaviors of patients with CD about smoking and use of MP. Material and Methods: A total of 859 patients with a CD admitted to 12 Family Health Centers in Kahramanmaraş were included in the study. Hypertension (HT), diabetes mellitus (DM), chronic renal failure (CRF), asthma, and heart diseases were among included CD. Patients suffering from two or more chronic diseases at the same time excluded from the study. Informed consent was obtained from patients. A standard questionnaire comprised open and closed-ended questions developed by the researchers and applied to the participants. Data analysis was performed using SPSS 20.0 statistical software. A p value of