Twinkling artefaktının böbrek taşlarının in vivo biyokimyasal yapıları ile ilişkilendirilmesi
Relation of twinkling artifact with in vivo biochemical composition of kidney stones
- Tez No: 351226
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT DÖNMEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada böbrek taşlarının in vivo ortamda Renkli Doppler Ultrason ile elde edilen Twinkling Artefaktı özellikleri ile kimyasal bileşimlerinin tahmini yapılmaya, Twinkling Artefaktın oluşmasında ve şiddetinde etkili olabilecek faktörler ortaya konmaya çalışılmıştır. Bu amaçla Ağustos 2011 – Ağustos 2012 tarihleri arasında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Bölümü'ne başvuran, yapılan tetkikler sonucunda 2 cm'den büyük böbrek taşı saptanan ve daha önce taşlı böbreğe hiçbir ürolojik tedavi uygulanmayan, perkütan nefrolitotomi ameliyatı için uygun endikasyonlara sahip 101 hasta çalışmaya dahil edildi. Her bir hastaya Renkli Doppler Ultrasonografi yapılarak taşlar Twinkling Artefakatları açısından değerlendirildi. Tüm taşlar Twinkling Artefakatları'na göre Grade 0,1 ve 2 olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Tüm hastalara perkütan nefrolitotomi operasyonu yapıldı. İşlem sonrası elde edilen tüm taşlar analize gönderildi. Analiz sonuçlarına göre 66 (%65.3) tane kalsiyum oksalat taşı saptandı. Kalsiyum oksalat mono hidrat ise saf veya mikst halde en çok saptanan (%78,2) kimyasal tür olduğu gözlendi. Taşın boyutu, kimyasal yapıları, böbrekte hidronefroz varlığı, hastanın vücut kitle indeksi ve operasyon sonrası taşsızlık durumu ile Twinkling artefakt arasındaki ilişki istatiksel olarak değerlendirildi. Twinkling artefaktın taşın kimyasal yapısını tahmin etmeye yardımcı olmadığı, hastanın vücut kitle indeksi ve taşın boyutu arttıkça Twinkling artefaktın şiddetlendiği saptandı. Bu bulgular sonucunda kilolu hastalar ile taş yükü fazla olan hastalarda Twinkling artefaktın güvenililirliğinin yeterli olamayacağı ilk kez gösterilmiş oldu. Yapılacak geniş kapsamlı in vivo çalışmalar ile Twinkling artefaktın üriner sistem taş hastalığı tanısındaki yerinin daha da netleşeceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
This study aimed to predict the chemical composition of the kidney stones according to their twinkling artifact features obtained by in vivo Color Doppler Ultrasonography and to determine the factors potentially affecting the formation and severity of Twinkling artifact. For this purpose, a total of 101 patients admitted to the Department of Urology, Eskisehir Osmangazi University between August 2011 and August 2012 in whom a kidney stone of 2 mm or over was identified and no previous urological surgery was performed as well as who had indication for percutaneous nephrolithotomy were included in the study. All patients were evaluated for Twinkling artifact by using Color Doppler Ultrasonography. According to the Twinkling artifact, all kidney stones were divided into 3 groups: grade 0, 1 and 2. Percutaneous nephrolithotomy was performed in all patients. Immediately after the procedure, all stones were referred for chemical analysis. According to the results of chemical analysis, 66 (65.3%) were calcium oxalate stones. The most common pure or mixed chemical ingredient was calcium oxalate monohydrate (78.2%). The relationship of Twinkling artifact with the size and chemical composition of the stone, presence of hydronephrosis, body mass index (BMI) and stone-free rate after the procedure was statistically evaluated. It was found in this study that twinkling artifact is not able to help to predict the chemical composition of the stone and that severity of Twinkling artifact increases with increasing BMI and increasing size of the stone. In conclusion, the present study is the first showing that Twinkling artifact may not be reliable in overweight patients and in patients with high burden of stone. Future comprehensive in vivo studies will clarify the role of twinkling artifact in the diagnosis of urinary tract stone disease.