Broyler rasyonlarına kitosan oligosakkarit ilavesinin besi performansı, karkas özellikleri, besin madde sindirilebilirlikleri, serum lipidleri ve göğüs eti yağ asidi profiline etkileri
The effects of chitosan oligosaccharide supplementation on broiler rations, on growth performance, carcass yield traits, nutrient digestibility, blood parameters and fatty acid composition of breast meat
- Tez No: 351302
- Danışmanlar: PROF. DR. CAVİT ARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma; etlik piliç yemlerine kitosan oligosakkarit ilavesinin besi performansı, karkas verim özellikleri, iç organ ağırlıkları, göğüs eti yağ asidi kompozisyonu, kan parametreleri ve besin madde sindirilebilirlikleri üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır.Araştırmada 375 adet günlük Ross 308 erkek etlik civcivi kullanılmıştır. Civcivler her birinde 125 adet hayvan bulunan Kontrol, Deneme I ve Deneme II olmak üzere 3 ana gruba, her ana grup kendi içinde 25 adet civcivden oluşan 5 alt gruba ayrılmıştır. Gruplardaki civcivlere 0-14. günler arasında etlik civciv başlangıç, 15-28. günler arasında etlik piliç büyütme ve 29-42. günler arasında etlik piliç bitirme yemi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the effects of chitosan oligosaccharide supplementation on broiler rations, on growth performance, carcass yield traits, visceral organs weight, fatty acid composition of breast meat, blood parameters and nutrient digestibility.In this trial, a total of 375 one day old Ross 308 broiler male chicks were used. The chicks were randomly divided into 3 main groups (Control, Trial I and Trial II), each involving 125 chicks, each main group divided into 5 replicate subgroups each containing 25 chicks. All the chicks in the trial were fed with starter diet for 1-14th days, grower diet for 15th-28th days and finisher diets for 29th-42th days.