Sağlıklı bireylerde click ve level spesifik chirp uyaran ile elde edilen servikal vestibüler uyarılmış miyojenik potansiyellerin karşılaştırılması
Comparison of cervical vestibular evoked myogenic potentials obtained by click and level specific chirp stimulus in healthy individuals
  1. Tez No: 687029
  2. Yazar: SERAP TÜZÜNGÜVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
VEMP Vestibüler uyarılmış miyojenik potansiyeller periferik vestibüler organların uyarılmasıyla kaslardan biten refleks cevabının kayıt edilebildiği elektrofizyolojik bir testtir. Cvemp özellikle sakkül, inferior vestibüler sinir ve vestibüler çekirdeklerin bütün olarak test edilebilmesini sağlar. Vempde cevap oluşturan uyaranlarla ilgili çalışmalar sürdürülmektedir. Biz de çalışmamızda Click ve Ls Chirp yanıtlarını karşılaştırarak klinikteki yerlerini değerlendirmek istedik. Kronik ve vestibuler hastalığı olmayan sağlıklı kişiler çalışmaya dâhil edildi. Toplam 40 kişi ve 80 kulak incelendi Saf Ses, Timpanometrik ve Stapes Refleksi, Otoakustik Emisyon Testi normal olan bireyler çalışmaya dâhil edildi. Çalışmada cVemp testi Neuro-Soft marka Neuro-Audio model cihaz ile kişi oturur pozisyonda kasılmış Sternokleidomastoid kasının yanıtları kayıt edildi. İstatistiksel Ls Chirp ve Click uyaranda latans ve amplitüd, eşik seviyesi açısından anlamlı sonuçlar elde edilemedi. Katılımcıların cinsiyet açısından test sonuçlarında anlamlı farklar elde edilemedi. Klinik normatif veriler elde edilmiştir. Anahtar Sözcükler LSCHIRP, CLICK, cVEMP
Özet (Çeviri)
VEMP, Vestibular evoked myogenic potentials, is an electrophysiological test in which the reflex pathway ending in the muscles with stimulation of peripheral vestibular organs can be recorded. In particular, the saccule, inferior vestibular nerve and vestibular nuclei can be tested as a whole. studies on stimuli that produce a response in Vemp are being developed. In our study, by comparing Click and Ls Chirp responses, we wanted to evaluate the clinical places of them. Healthy individuals without chronic and vestibular system disease were included in the study. 80 ears were examined with a total of 40 people. Individuals with normal hearing and normal cochlea as a result of Pure Tone Audiometric Test, Tympanometric Test, Stapes Reflex Test and Otoacoustic Emission Test were included in the study. In the study, the cVemp test was completed by recording the responses of the contracted sternocleidomastoid muscle while the person was in a sitting position with the Neuro-Soft brand Neuro-Audio model device. Statistically, significant results were not obtained in terms of latency and amplitude threshold leven in LsChirp and Click stimuli there was no significant difference in the test results of the participants in terms of gender. Results were obtained in favor of the clicks stimulus. Keywords LSCHIRP, CLICK, cVEMP