Radikal prostatektomi sonrası inkontinans düzelme süresine prostat apeksinde tümör varlığının etkisi
Effect of prostatic apex tumor on urinary recovery after radical prostatectomy
- Tez No: 351315
- Danışmanlar: PROF. ERTAN BATİSLAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Arka plan ve hedefler: Radikal prostatektomi ( RP ) 10 yıldan uzun yaşam beklentisi olan lokalize prostat kanserli hastalarda küratif tedavidir. Bununla birlikte RP geçiren hastalarda en önemli sorunlardan biri posprostatektomik inkontinanstır ( PPİ ). RP geçirenlerde 3 hafta ile 6 ay arasındaki PPİ oranının % 30-%85 ve kontinans düzelme oranının 1 yılda %95 olduğu bildirilmiştir. RP sonrası inkontinans oranı preopertif faktörler, intraoperatif faktörler ve postoperatif faktörler gibi birçok faktöre bağlıdır. PPİ üzerine prostatik apeksin etkisi daha önceki yayınlarda değerlendirilmişse de apikal infiltrasyonun kontinans geri dönüşümüne etkisi yeterince incelenmemiştir. Bu çalışmada biz prostatik apeks infiltrasyonunun PPİ üzerine olan etkisini prospektif olarak incelemeyi amaçladıkMateryal ve metodlar: Ocak 2008- aralı 2011 tarihleri arasında lokalize prostat kanseri nedeni ile tek bir cerrah tarafından RP yapılan 36 hasta çalışmaya alındı. Analiz için hastalar prostatik apeks infiltrasyonuna göre iki gruba ayrıldı. RP sonrası inkontinans sorgulaması düzenli aralıklarla Incontinence Questionnaire?Short Form (ICIQ-SF) ve günlük kullanılan ped sayısı sorgulaması ile değerlendirildi. Günlük hiç ped kullanmayan hastalar kontinan kabul edildi. Tüm hastaların onkolojik ve fonksiyonel verileri kayıt edildi ( yaş, PSA, Gleason skoru, Prostat ağırlığı, preoperatif erektil fonksiyon, klinik evre, cerrahi sınır pozitifiliği). Preoperatif erektil fonksiyon ereksiyon için bilgi verici IIEF ( International Index Of Erectile Function ) skoru ile değerlendirildi. IIEF skorları ? 18 olan hastalar potens kabul edildi. P değeri
Özet (Çeviri)
Background and purpose: Radical prostatectomy ( RP ) is curative treatment for lokalized prostatic cancer in men theat have more than 10 years life expectancy. One of the major concerns for patients undergoing RP is posprostatectomy incontinence ( PPI ). It has been reported that PPI affects between 30 % and 85 % of men betwen 3 weeks to 6 month postoperatively. Continence recovery has been 95 %. at 1 years The incontinence rate after RP depends on many factors, such as preoperative factors intraoperative factors and postoperative factors The role of prostatic apex on PPI has been assessed to date. However, the impact of prostatic apex infiltration on urinary recover has been poorly adressed to date. We aimed to evaluate the effect of prostatic apex infiltration on PPİ.Materials and Methods: Between January 2008 and December 2011, a total 36 consecutive patients who underwent open retropubic radical prostatectomy by a single surgeon for localized prostate cancer were analyzed. For our analyses, patients were catecorized into two groups according to the prostatic apex infiltration. Urinary incontinence was assessed at regular intervals following RP using validated ICIQ-SF and patient reported 24-hour pad use. Urinary continence was defined as wearing no peds. All patients functional and oncological data were recorded ( age, preoperative PSA, preoperative erectil function, prostate weight, clinical stage, positive surgical margin, Gleason score ). Preoperatively erectil function was assessed by the erectil function domain of the IIEF ( International Index Of Erectile Function ). Potency was defined as IIEF scores ? 18.