Diyabetik ve obez olmayan erişkin hastalarda nonalkolik yağlı karaciğer hastalığı ve serum ürik asit düzeyi arasındaki ilişki
The relationship between fatty liver and uric acid in nonobez nondiabetic patients with nonalcoholic fatty liver disease
  1. Tez No: 351338
  2. Yazar: GÜLTEKİN PEKCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Nonalkolik yağlı karaciğer hastalığı (NAYKH) alkol almayan hastalarda hepatositlerde yağ birikimi ile karakterizedir. Karaciğerde yağ birikiminin birçok olası nedeni vardır. İnsülin direncine bağlı olarak metabolik dengesizlik yağ birikiminin en çok kabul nedenidir ve dislipidemi, tip 2 Diabetes Mellitus, santral obezite ile ilişkilidir. Bundan dolayı NAYKH metabolik sendromun karaciğer belirtisi olarak düşünülür.Serum ürik asit (SÜA), insanlarda pürin metabolizmasının en önemli son ürünüdür. Son çalışmalar SÜA seviyesinin önemli ölçüde NAYKH ile ilişkili olduğunu ve SÜA seviyesinin NAYKH için bağımsız bir risk faktörü olduğunu göstermiştir.Bu çalışmanın amacı, nonobez non diyabetik NAYKH olgularında karaciğer yağlanması ile ürik asit arası ilişkiyi incelemektir. Çalışmamıza katılan 18-70 yaş arasındaki 50 NAYKH'lı olguda ve 50 sağlıklı gönüllüde karaciğer yağlanmasının ürik asitle ilişkisi değerlendirildi. Kontrol grubuyla karşılaştırıldığında NAYKH'lı olguların VKİ p=0.001, Bel çevresi (p=0.014). total kolesterol
Özet (Çeviri)
The Relationship Between Fatty Liver and Uric Acid in Nonobez Nondiabetic Patients with NAFLD, Kırıkkale University Medical Faculty, Internal Medicine Department, Speciality ThesisNonalcoholic fatty liver disease (NAFLD) is characterized by fatty accumulation in hepatocytes of patients with no alcohol intake. There are several possible causes of fatty accumulation in the liver. Metabolic derangement based on insulin resistance is the most acknowledged cause of fatty accumulation, and is commonly associated with dyslipidemia, type 2 diyabetes mellitus, and central obesity. Therefore, NAFLD has been considered as the hepatic manifestation of MS. Serum uric acid (SUA) is the major end product of purine metabolism in humans. Recent studies have shown that SUA level was significantly associated with NAFLD and elevated SUA level was an independent risk factor for NAFLD.The purpose of this study, to examine the relationship between fatty liver and uric acid in nonobez nondiabetic patients with NAFLD. In 50 NAFLD patients between the ages of 18-70 participated in our study and in 50 healty volunteered women the relationship between uric acid and fatty liver disease were evaluated.Compared with control subjects body mass index p=0.001, waist circumference (p=0.014), total cholesterol