Yaşlı hastalarda İV deksketoprofen trometamolun laringoskopi ve trakeal entübasyona hemodinamik cevabı hafifletmesi
The decrease of hemodynamic response to laryngoscopy and tracheal intubation of dexketoprofen trometamol IV, in elder patients
  1. Tez No: 351329
  2. Yazar: İZZET YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜNASE BÜYÜKKOÇAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı yaşlı hastalarda, iv deksketoprofen trometamolün, laringoskopi ve trakeal entübasyona hemodinamik cevap üzerine etkisini plasebo grubu ile karşılaştırarak araştırmaktır.Gereç ve Yöntem: Çalışmaya hastanemiz Lokal Etik Komite onayı alındıktan sonra, intratrakeal genel anestezi altında elektif cerrahi geçirecek olan 50-75 yaş arasında, ASA I ve II, 60 hasta dahil edildi. Hastalar randomize olarak 2 gruba (n=30) ayrıldı. Cerrahiden yarım saat önce hastanın ait olduğu gruba uygun olan solüsyon; plasebo (Grup I) ya da deksketoprofen trometamol 50 mg (Grup II) iv olarak gruplara kör bir araştırmacı tarafından verildi.Preoksijenizasyondan sonra, fentanil 1 mcg/kg ve propofol 1.5-1.75 mg/kg iv ile anestezi indüksiyonu yapıldı. Trakeal entübasyonu kolaylaştırmak için 0.6 mg/kg roküronyum bromid iv verildi.Kalp atım hızı, oksijen satürasyonu, sistolik, diastolik ve ortalama kan basıncı, anestezi indüksiyondan önce ve sonra, trakeal entübasyondan sonra ve 1, 3, 5 ve 10.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study was to investigate the effects of dexketoprofen trometamol iv on the hemodynamic response to laryngoscopy and tracheal intubation in elder patients comparing with placebo group.Material and Methods: After obtaining our hospital Local Ethic Committee Approval, 60 patients (ASA I and II, age; 50-75 y) scheduled for elective surgery under intratracheal general anaesthesia were included to the study. The patients were randomised into two groups (n: 30). The solutions proper for patient?s group; placebo (Group I) or dexketoprofen trometamol 50 mg (Group II) iv, were given by an investigator blinded to the study, half an hour before surgery.Anaesthesia induction was performed with fentanyl 1 mcg/kg and propofol 1.5-1.75 mg/kg iv after preoxygenation.