Acil serviste akut migren atağına bağlı baş ağrısı tedavisinde intravenöz parasetamol, deksketoprofen ve ibuprofen'in etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of efficacy of intravenous paracetamol, dexketoprofen and ibuprofen in the treatment of headache due to acute migraine attack in emergency department
- Tez No: 643860
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM TÜRKÇÜER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Acil servise ağrı şikayetiyle başvuran hastalarda en sık görülen ağrı sebebi migrendir. Akut migren atağına bağlı baş ağrısının tedavisinde intravenöz parasetamol, deksketoprofen ve ibuprofenin etkinliğini VAS kullanarak karşılaştırmayı amaçladık. Ayrıca bulantı ve kusmayı eşlik eden durumlarda kullanılan metoklopramidin migren tedavisindeki etkinliğini araştırdık. Prospektif, randomize, kontrollü olarak tasarladığımız araştırmamız, etik kurul onayı alındıktan sonra Haziran 2018–Aralık 2019 tarihleri arasında Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı'nda yapıldı. Migren atağına bağlı baş ağrısı şikayeti ile başvuran toplam 207 hastayı dahil ettiğimiz çalışmamızda hastalar 3 gruba ayrıldı. 1. Gruba İntravenöz Parasetamol, gruba İntravenöz Deksketoprofen Trometamol, 3. gruba İntravenöz İbuprofen uygulandı. Değerlendirme ölçeği olarak 100 mm' lik vizüel analog skala (VAS) kullanıldı. Çalışmaya dahil edilen hastalarda kadınlar çoğunluktaydı (%79,2). Hastaların ortalama yaşı 32,8 olduğu görüldü. Grup 1'de VAS skoru bazal 79,65±13,87 iken 60. Dakika sonunda 11,83±14,37'ye düşmüştür. Grup 2'de VAS skoru bazal 77,14±11,31 iken 60. Dakika sonunda 7,79±14,37'ye düşmüştür. Grup 3'de VAS skoru bazal 76,89±11,92 iken 60. Dakika sonunda 6,67±10,13'e düşmüştür. Migren atağında hastalarda bulantı ve kusma şikayeti %76,3 oranında görüdü. Sistolik kan basıncı, diastolik kan basıncı ve nabız ile gruplar arasında fark yoktu(p>0,05). ΔVAS skorları incelendiğinde 30. Dakikaya kadar Grup III 51,14 ortalama puan ile Grup I'e (43,73) istatistiksel olarak daha hızlı ağrı skorunda düşüş görülmüştür (p=0,009) Akut migren tedavisinde İV parasetamol, deksketoprofen ve ibuprofen tedavileri arasında anlamlı bir fark yoktur ve benzer derecede güvenilir ilaçlardır. ΔVAS skorları incelendiğinde ibuprofenin diğer ilaçlara göre daha hızlı metabolizer olduğunu düşünmekteyiz. Bulantı ve kusma şikayeti olan hastalarda uygulanan metoklopramid migren tedavisinde kombine olarak kullanılabilir. Çalışmamızda plasebo etkisi veya sadece metoklopramid etkisi değerlendirilememiştir.
Özet (Çeviri)
The most common cause of pain in patients presenting to the emergency department with pain is migraine. We aimed to compare the effectiveness of intravenous paracetamol, dexketoprofen and ibuprofen using VAS in the treatment of headache related to acute migraine attack. We also investigated the effectiveness of metoclopramide used in conditions accompanying nausea and vomiting in migraine treatment. Our research, which we designed as a prospective, randomized, controlled study, was carried out in Pamukkale University Faculty of Medicine, Department of Emergency Medicine between June 2018 and December 2019 after the approval of the ethics committee. In our study, which included 207 patients who applied with headache related to migraine attack, the patients were divided into 3 groups. Intravenous Paracetamol was applied to Group 1, Intravenous Dexketoprofen Trometamol was applied to Group 2 and Intravenous Ibuprofen was applied to Group 3. A 100 mm visual analog scale (VAS) was used as the evaluation scale. Women were the majority in the patients included in the study (79.2%). The mean age of the patients was 32.8 years. In Group 1, the VAS score was 60 while baseline was 79.65 ± 13.87. It dropped to 11.83 ± 14.37 at the end of the minute. In Group 2, the VAS score was 77.14 ± 11.31, while the baseline was 60. It dropped to 6.67 ± 10.13 at the end of the minute. In the migraine attack, the complaint of nausea and vomiting in patients was 76.3%. There was no difference between the groups with systolic blood pressure, diastolic blood pressure and pulse (p> 0.05). When the ΔVAS scores were examined, a decrease in the statistically faster pain score was observed in Group I (43.73) with an average score of Group III 51.14 up to the 30th minute (p = 0.009). There is no significant difference between IV paracetamol, dexketoprofen and ibuprofen treatments in acute migraine treatment and they are similarly reliable drugs. When ΔVAS scores are examined, we think that ibuprofen is a faster metabolizer than other drugs. Metoclopramide administered in patients with nausea and vomiting can be used in combination in the treatment of migraine. In our study, the placebo effect or only metoclopramide effect could not be evaluated.