Çeşitli klinik örneklerden izole edilen koagülaz negatif stafilokokların slime faktör üretiminin ve bazı antibiyotiklere duyarlılıklarının araştırılması
Investigation of slime factor production of coagulase negative staphylococci which have been isolated from various clinical specimens, and their susceptibility to certain antibiotics
- Tez No: 351343
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ARAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Deri ve mukozalarda normal flora elemanı olarak bulunan koagülaz negatif stafilokoklar (KNS) özellikle biyomateryal kullanılan, immün yetmezliği olan ve yoğun bakım ünitelerinde bulunan hastalarda fırsatçı enfeksiyonlara ve hastane enfeksiyonlarına neden olurlar. KNS'lerin bir kısmının slime adı verilen bir faktör oluşturdukları tespit edilmiş olup bu faktörün KNS'lerin virülansını ve bazı antibiyotiklere dirençlerini arttırdığı yapılan çalışmalarla gösterilmiştir.KNS'lerde slime faktör üretiminin antibiyotik direnci ile ilişkisini saptamak amacıyla yapılan bu çalışmada; Nisan 2009 ile Şubat 2010 tarihleri arasında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı laboratuarında çeşitli klinik örneklerden standart bakteriyolojik yöntemlerle izole edilen 112 KNS suşu incelendi. 112 KNS suşunun 72'si kan, 22'si yara, 6'sı kateter ucu, 4'ü sperm, 3'ü idrar, 3'ü balgam, 2'si periton diyaliz sıvısı kültüründen izole edildi. Slime faktör üretimi için Kongo Kırmızılı Agar yöntemi kullanıldı. Çalışma kapsamındaki tüm suşların, CLSI kriterlerine uygun olarak Kirby-Bauer disk diffüzyon testi ile vankomisin, teikoplanin, sefoksitin, penisilin, kloramfenikol, eritromisin, tetrasiklin, levofloksasin, norfloksasin, trimetoprim-sülfametoksazol ve nitrofurantoine direnç durumlarına bakıldı.İncelenen KNS suşlarının 46'sı (%41.1) slime pozitif olarak saptandı. Genel olarak değerlendirildiğinde slime pozitif suşların test edilen antibiyotiklere slime negatif suşlardan daha dirençli olduğu saptandı. Trimetoprim-sülfametoksazol, nitrofurantoin, tetrasiklin, eritromisin ve penisiline direnç gösterme oranı slime pozitif suşlarda slime negatif suşlara göre daha yüksek olmasına karşın aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The coagulase negative staphylococci (CNS), existing in the skin and mucous as normal flora elements cause opportunistic infections and hospital infections especially on patients who use biomaterials, have immune deficiencies and stay in intensive care units. Some CNS have been found that they formed a factor called slime; and the studies have shown that this factor has increased the virulence of CNS and resistance to certain antibiotics.In this study, which has been conducted to determine the connection between slime factor production in CNS and antibiotic resistance, 112 CNS strains from various clinical specimens have been examined by the standard bacteriological methods in microbiology laboratory of Research and Application Hospital in Kahramanmaras Sutcu Imam University, from April 2009 until February 2010. Of 112 CNS strains, 72 have been isolated from blood, 22 from injury, 6 from the catheter tips, 4 from sperm, 3 from urine, 3 from sputum and 2 from the culture of peritoneal dialysis fluid. Congo red agar method has been used for the production of slime factor. According to the CLSI criteria, all the strains under study have been analysed in respect for their resistance status to vancomycin, teicoplanin, cefoxitin, penicillin, chloramphenicol, erythromycin, tetracycline, levofloxacin, norfloxacin, trimethoprim-sulfamethoxazole, and nitrofurantoin, by Kirby-Bauer disk diffusion test.46 (41.07%) of CNS strains examined were found to be slime positive. As evaluated in general, it has been found that slime-positive strains are more resistant to tested antibiotics than slime negative strains are. Although the resistance rates to trimethoprim-sulfamethoxazole, nitrofurantoin, tetracycline, erythromycin and penicillin in slime-positive strains are higher than in slime-negative strains, the difference between them haven?t been found significant (p> 0.05).