Erkeklerin kendilerine yönelik yeni geliştirilen aile planlaması yöntemlerine ilişkin görüşlerinin incelenmesi
The views of men in family planning methods recently developed for the examination of them
  1. Tez No: 351355
  2. Yazar: AYLA GÜLLÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMEL TAŞÇI DURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Aile Planlaması, Family Planning
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma erkeklerin kendilerine yönelik yeni geliştirilen aile planlaması yöntemlerine ilişkin görüşlerinin incelenmesi amacıyla kesitsel ve tanımlayıcı tipte yapılmıştır. Araştırma Antalya merkez Eğitim ve Araştırma Hastanesi?nde Eylül-Aralık 2012 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini araştırmaya katılmayı kabul eden doktor (asistan ve uzman), sağlık memuru (erkek hemşire ve anestezi teknisyenleri dahil) ve özel şirkete bağlı çalışan (temizlik şirketi personeli, özel güvenlik görevlisi, tıbbi sekreter ve halkla ilişkiler) gibi farklı meslek grublarından oluşan toplam 200 erkek personel oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı Aile Planlaması Tutum Ölçegi?nin bazı maddeleri kullanılarak ve literatüre dayalı olarak araştırmacı tarafından oluşturulan anket formu kullanılmıştır. Araştırmanın uygulanması için yasal izin alınmıştır, araştırmaya katılmak isteyen bireylere araştırma ve araştırmanın amacı hakkında sözel bilgi verilmiştir. Araştırmaya katılan bireylerin %54?ü 35 ve altı yaş, %31?i 36-45 yaş arası, %15?i ise 46 yaş ve üstü, %69. 5?i evli, %24. 5?i bekar ve %6. sı ise boşanmıştır. Araştırmaya katılan bireylerin %42?si özel şirket elemanı, %37. 5?i sağlık memuru, %20. 5?i doktor?dur. Araştırmaya katılan doktorların %97. 6? sının, sağlık memurlarının %93. 3? ünün diğer özel şirket elemanlarının ise %88. 1? inin yöntem kullanmaya karşı olmadığı belirlenmiştir ve meslek grupları ile yöntem kullanmaya karşı tutumları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This cross-sectional and descriptive survey is made to define men opinions about new family planning methods. The survey is made in Antalya hospital from September to December in 2012. The survey made between the doctors, medical staff and other hospital staff who accepted to participate to this study with a total number of 200 male participants. Some clauses of family behavior scales and medical literature are used by the surveyor. Legal permission has taken and reagents are informed verbally. 54 %of reagents are 35 or younger, 31%of the reagents are between 36 and 45, 15%of the reagents are 46 years old or older, 69. 5%of them are married, 24. 5%of them single and 6 %of the reagents are divorced. 42%of the reagents are private company staff, 37. 5%of the reagents are health staff and 20%of the reagents are doctors. 97. 6 of doctors, 93. 3%of health staff, 88. 1 %of the private company staff aren?t against to family planning methods and no correlation is found between the professions and family planning methods. (p>0.05) A meaningful statistical difference is found about the negative effects of family planning methods between profession groups.