Halk Eğitim merkezlerinde Milli Eğitim Bakanlığı ve Sivil Toplum Kurum'ları tarafından verilen kurslara katılan eğitimcilerin sorun alanları, çözüm önerileri, geleceğe yönelik beklentileri ve iş doyumlarının araştırılması
The Research on problem areas, solutions for problems future expectations and job statisfactions of ecucaors who attend a series of lectures in adult education arganized by minisry of education NGOs
- Tez No: 189032
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OZANA URAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Bu araştırma, stanbul lindeki Halk Eğitim Merkezlerinde Yetişkin eğitimi verenSivil Toplum Kuruluşlarında lköğretim ve Liselerde görev yapan eğitimcilerin;yaşadıkları sorun alanları, yaşadıkları sorunlara yönelik çözüm önerileri ve mesleğeyönelik gelecek beklentilerinin benzerlik gösterip göstermediği ile iş tatminlerinin düzeyinibelirlemek amacı ile yapılmıştır.Araştırmanın örneklemini 2003-2004 eğitim öğretim yılında stanbul ilindekiHalk Eğitim Merkezleri arasından tesadüfi örneklem yoluyla seçilen sekiz Halk EğitimiMerkezi, üç ilköğretim okulu, dört lise ve dört Sivil Toplum Kuruluşunda görevli 617eğitimci oluşturmaktadır.Bu araştırmada tarafımızdan geliştirilen ve dört bölümden (Demografik bilgilereait 13, Sorun alanları, Sorunlara Yönelik Çözüm Önerileri ve Geleceğe yönelik MeslekiBeklentilere ait 147 madde) oluşan bir anket formu ve Minnesota ş Tatmin Ölçeği ( MSQ)kullanılmıştır.Çalışmada, Sorun Alanları, Sorunlara Yönelik Çözüm Önerileri ve GeleceğeYönelik Beklenti bulguları için frekans ve % değerleri alınmış, iş tatmin ölçeği bulgularıiçin de ?t? testi ve varyans analizi kullanılmıştır.Araştırma sonucunda elde edilen bazı sonuçlar şöyledir; Eğitimcilerin büyük birçoğunluğu (%61) gelir düzeyini orta olarak algılamaktadır. Halk Eğitimi Merkezlerindeistihdam edilenlerin %50'si usta öğretici statüsündedir. Eğitimcilerin %68'i pedagojikformasyona sahiptir ve %34'ü her hangi bir hizmet içi eğitime katılmamıştır. lköğretimve liselerde görevli eğitimciler %70 oranında kendilerine asli görevlerinin dışında görevverilmesinden rahatsızlık duymaktadırlar. Çalışılan kurumun fiziki yapısındankaynaklanan sorunlar ilköğretim-liselerde, Sivil Toplum Kuruluşları ve Halk EğitimMerkezlerine oranla daha fazla yaşanmaktadır. Her üç kurumda görevli öğretmenlermaaşlarını öğretmenlik mesleğinin saygınlığına uymadığını belirtmişlerdir. Eğitim veeğitim sistemi ile ilgili ilköğretim ve liselerde görevli eğitimciler da fazla sorunyaşamaktadır. Eğitimcilerin %43'ü karşılarına uygun bir fırsat çıkarsa şu ankimesleklerinin dışında bir iş yapmak istediklerini belirtmişlerdir. Bayan eğitimcilerin iştatmin düzeyleri erkeklere göre daha yüksektir. Mesleğe yeni başlayan ve 51 yaşınüzerindeki eğitimcilerin iş tatminleri de daha yüksektir. Araştırmada statüsü usta eğiticiolan eğitimcilerin iş tatmini ile düz lise mezunu olan eğitimcilerin iş tatminleri dahayüksek olarak bulunmuştur. Pedagojik formasyon almayan eğitimcilerin iş tatminleripedagojik formasyon alanlara göre daha yüksektir.Örgün ve yaygın eğitim alanında görev yapan eğitimciler; yönetsel, mesleki,kurumsal, ücret, motivasyon iletişim alanlarında sorunlar yaşamaktadırlar. Eğitimcilerinyaşadıkları sorunlara, eğitimcilerin öneri ve istekleri dikkate alınarak çözüm aranmalıdır.Yaygın eğitim alanında istihdam edilen eğitimcilerin sosyal güvenceleri arttırılmalı vehizmet içi eğitim yolu ile kendilerini geliştirmelerine olanak sağlanmalıdır. ÜlkemizdeYetişkin Eğitimi Birlikleri ve Yetişkin Eğitimi Enstitüleri kurulmalı, bu kurumlar aracılığıile örgün eğitim ile MEB tarafından verilen Yetişkin Eğitimi ve Sivil Toplum Kuruluşlarıtarafından verilen Yetişkin Eğitiminin planlanması ve koordinasyonu sağlanması uygunolacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to research the educators who work at Public EducationCenters, non-government organizations (NGOs) that represent adult education programs,primary and high schools in stanbul under the perspective of researching probablesimilarities between their problem areas, their solutions for problems, future expectationsabout their jobs and level of their job satisfactions.617 educator samples were chosen randomly among 8 Public EducationCenters, 3 Primary Schools, 4 High Schools and 4 Non-Government Organizations inIstanbul. The study is done in 2003-2004 educational year.In the research, a questionnaire is developed by the researcher. Thequestionnaire has four different parts (13 questions about demographic characteristias ofthe samples, 147 questions about problem areas, solutions for problems, and futureexpectations about jobs). Besides, Minnesota Job Satisfaction Quantity (MSQ) thatcontains 20 questions was applied.The statistical processes in the study are frequency and percentage forproblem areas, solutions for problems and future expectations. ?t? test and variationanalysis were used for job satisfaction datas.Here are some of the results of the research; most of the educators (%61)perceive their in-come levels as medium. Half of the educators (%50) who work at PublicEducation Centers are associate-teachers. %68 of educators have pedagogic formation and%34 of educators never attended to an in-service education program. A big deal ofeducators (%70) who work at primary and high school are uncomfortable with takingresponsibilities out of their fundemental jobs. The problems of physical environment arehigher in primary and high schools than in non-government organizations and publiceducation centers. The educators who work three target institutions think salaries do notcatch with the nobility of being a teacher. The problems of education and the system ofeducation are higher in primary and high schools. %43 of the educators want to changetheir jobs and deal with some other professinalities under any kind of proper opportunities.The level of job satisfaction among women is higher than men. Besides, the level of jobsatisfaction is higher among new-beginners and 51 year-aged (and older) than the others.Furthermore; associate-teachers, high school graduated educators and educators withoutpedagogic formation have higher job satisfaction levels.Educators who work at informal and formal educational environment haveproblems with administry, professinality, institutionalization, salary, motivation andcommunication. The solutions must be taken in terms of the offers of teachers Theeducators who work at informal environment must be given more social rights and in-service education for their professionalities. Adult Education Associations and AdultEducation Institutes must be established in Turkey and adult education studies of Ministryof Education and non-government organizations must be planned and coordinated.