Tıp eğitiminde simülasyonun önemi ve simülasyon eğitimi ile acil tıp ekibinin kardiyopulmoner resüsitasyon uygulamasında takım performansının artırılması
The importance of simulation in medical education and improving the emergency team performance on cardiopulmonary resuscitation by using simulation based education
  1. Tez No: 351412
  2. Yazar: DEMET ARI YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CUMA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada tıp eğitiminde simülasyonun önemini, simülasyonla eğitimin kardiyo-pulmoner resüsitasyonda takım performansını artırıp artırmadığını ve tıp eğitiminin kalitesini artırmak için yapılması gerekenleri araştırdık. MATERYAL VE METOD: Çalışma Eylül 2013 ve Kasım 2013 tarihleri arasında Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı tarafından yürütüldü. Tıp fakültesi 3. Sınıf öğrencilerinden gönüllü olan 120 kişi 4 gruba ayrılarak Temel Yaşam Desteği eğitimi verildi. Eğitim yöntemleri olarak; geleneksel yolla eğitim, basit manken üzerinde simülasyon yöntemi ile eğitim, yüksek teknoloji içeren manken üzerinde simülasyon yöntemi ile eğitim ve kendi kendine eğitim yöntemleri uygulandı. Takım performansı değerlendirmesi için kontrol listeleri kullanıldı. Uygulamalar kamera ile kaydedildi. İstatistiksel olarak verilerin analizinde Independent-Samples T testi, One-Way Anova (Robust Test: Brown-Forsythe) , Post Hoc analizler için Tukey ve Games-Howell, Paired-Samples T test, Repeated Anova (Wilks' Lambda), Mc-Nemar testi Monte Carlo Simülasyon tekniği ve Pearson Chi-Square testi kullanıldı. İstatistiksel anlamlılık değeri p0,067). Ancak teorik bilgi düzeylerindeki bu artış takım performansı düzeylerindeki artışla uyumlu değildi.
Özet (Çeviri)
AIM: In this study, the importance of simulation in medical education, the simulation based training is able to enhance the team performance on cardiopulmonary resuscitation or not, and the needs to improve the quality of medical education were investigated. MATERIAL AND METHOD: This study was performed between September 2013 and November 2013 in Emergency Department of Gaziantep University Medical Faculity. One hundred and twenty participants from the third class of Medical Faculity were divided into 4 groups and Basic Life Support training was given. Traditional training, simülation based training on simple manikin, simülation based training on high fidelity manikin and self training methods were applied. The check lists were used to evaluate the team performance. Applications were recorded by audio-visual camera system. Independent-Samples T test, One-Way Anova, Tukey and Games-Howell for Post Hoc analysis, Paired-Samples T test, Repeated Anova, Mc-Nemar test Monte Carlo simulation technique, and Pearson Chi-Square tests were used.