Diabetli hastalarda lökosit membren proteinlerinin glikasyonu
  1. Tez No: 35144
  2. Yazar: YAŞAR DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN KÜFREVİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Kimya, Endocrinology and Metabolic Diseases, Chemistry
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Diabetli hastalarda yüksek kan glukoz seviyesinin bir sonucu olarak plazma ve doku proteinleri gibi uzun yanlanma - ömrüne sahip olan proteinler nonenzimatik bir reaksiyonla glikasyona maruz kalırlar. Kanın şekilli elemanlarından biri olan nötrofillerin plazma membran proteinleri de diabetli hastalarda glikasyona maruz kalır. Diabetli hastalardaki bu glikasyon nötrofil fonksiyon bozukluklarının sebeplerinden biri olabilir. Bu düşünceden hareketle nötrofiller, 21 diabetli hasta ve 20 sağlıklı kişiden alman kan örneklerinden dextran sedimentasyonu metodu ile izole edildi. Ayrıca yine aynı şekilde 15 diabetli hasta ve 15 sağlıklı kişiden alman kan örneklerindeki lökositler Histopaque-1119 metodu ile granülositler ve monositler olarak iki fraksiyon halinde izole edildi. Hücreler parçalandıktan sonra periferal (iç ve dış) ve integral proteinler ayrıldı. Bu fraksiyonlarda total protein ve glikasyon tayinleri yapıldı ve sonuçlar mmol Fruktozamin/mg protein olarak verildi.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY As a result of high glucose levels in serum in diabetic patients, the proteins of long half life, such as plasma and tissue" proteins, can undergo glycation, which is a nonenzymatic reaction. Neutrophils, one of the formed elements of blood may also show a glycation in their plasma membrane proteins in diabetic patients, which may be one cause of neutrophil dysfunctions in these patients. On the basis of this thought, neutrophils were isolated by dextran sedimentation method from the blood samples of 21 diabetic and 20 healthy controls.On the basis of this thought, granulocytes and monosites were isolated by Histopaquue-1119 method from the blood samples of 15 diabetic and 15 healthy controls. After distruption of the cells, the peripheral (inner and outher) and integral proteins were isolated. In the fractions the total protein and glycation were determined and the results were as mmol Fructozamin/mg protein.