Rekabet üstünlüğünün sürdürülebilirliğinde yeşil rekabet stratejilerinin rolü
The role of green competitive strategies on sustaining competitive advantage
  1. Tez No: 351480
  2. Yazar: SADİYE İLKUS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESİN ERGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Çevre koruma ve kaynak verimliliği rekabette temel unsurlar haline gelmiştir. Bu çalışmanın temel amacı, işletmelerin rekabet üstünlüklerinin sürdürülebilirliğinde yeşil rekabet stratejilerinin rolünü ortaya koymaktır. Bu bağlamda, işletmelerin yeşil stratejileri ile işletme yetenekleri arasındaki bağ incelenmiştir. Bu yetenekler sayesinde, işletmelerin enerji, su ve hammadde maliyetlerinde düşüşler meydana gelebilecek ve ürünlerini çevreci bir çizgide farklılaştırabileceklerdir.
Özet (Çeviri)
Environmental protection and resource efficiency have become key competitive factors. The main purpose of this study is to show the role of environmental strategies on sustaining competitive advantage. In this context, the link green strategies and organizational capabilities examined. With the help of these capabilities, organizations can reduce their energy, water and raw material costs and differentiate their products along environmental lines.