Türkiye'de kadın girişimciliğinin istihdam yaratmadaki rolü
The role of women entrepreneurship in generating employment in Turkey
- Tez No: 351481
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYHUN DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
Son yıllarda sınırlı ekonomik büyüme ile birleşen yüksek işsizlik oranları, gelişmiş ülkelerin yanında gelişmekte olan ülkelerinde ekonomik ilerlemeye katkı, istihdam yaratmak ve işsizliği azaltmak için girişimciliğe ve kadın girişimciliğine önem vermelerine neden olmuştur. Girişimcilik, ekonomik kalkınma stratejilerinin ve istihdam yaratmanın önemli bir parçası haline gelmiştir. Günümüzde girişimciliğin büyümenin itici gücü olduğu uluslararası düzeyde kabul görmektedir. Bir ülkenin gelecekteki kalkınması girişimci yeteneklerin artmasına bağlıdır. Bu bağlamda kadın girişimciler, bulundukları ülkelerde işyerlerinin, iş ağlarının, finansal kurumların ve kültürün yeniden belirlenmesine ve şekillenmesine yol açmaktadır ve yoksullukla mücadelede ve istihdam yaratılmasında önemli bir etkiye sahiptirler. Kadınların işgücüne katılım, istihdam ve işsizlik oranları dünya geneli ve çeşitli bölgeler ile kıyaslandığında, Türkiye'nin kadın işgücüne katılımı, istihdamı ve işsizliği açısından kötü bir noktada olduğu görülmektedir. Ülkemizde nüfusun yarısını oluşturan kadınların istihdamının arttırılmasının yollarından birinin kadınların girişimcilik faaliyetlerinin teşvik edilmesinden geçtiği, üzerinde önemle durulması gereken bir konudur. Kadın girişimcilerin yolları çoğu gelişmekte olan ülkede olduğu gibi zorluklarla doludur. Kadınlar, girişimcilik yolunda kamusal önyargı, aile muhalefeti, sosyal kısıtlamalarla karşılaşmaktadır. Çeşitli alanlarda artan oranda faaliyetlerini sürdürmelerine rağmen, Türkiye'de mevcut kadın girişimci sayısı yüksek değildir. 2011 yılında işveren+kendi hesabına çalışan kadınların oranı yüzde 12,9'dur. Bu oran ülkemizde istihdamda kadın girişimcilerin payının çok fazla olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, high unemployment rates combined with limited economic growth, caused developing countries in addition to developed countries to pay attention to enterpreneurship and woman enterpreneurship in order to contribute to economical progress, create employment and decrease unemployment. Enterpreneurship, has become an important part of economical development strategies and creating employment. Today it is accepted in international level that enterpreneurship is the driving force of growth. Future development of a country depends on increasing enterpreneurship ability. In this respect women enterpreneurs cause workplaces, business networks, financial institutions and culture to be redetermined and to be reshaped and they have an important effect on struggle against poverty and on creating employment in the countries they exist. When labour force participation, employment and unemployment rates of women compared with the world in general and the various regions, Turkey is seen to be at a bad point in terms of women's labour force participation, employment and unemployment. It has to be put emphasis on importantly that one of the ways of increasing employment of women that occupy the half of the population of our country is passing from encouraging the enterpreneurship activities of women. Roads of women enterpreneurs are full of difficulties like many other developing countries. Women are facing public prejudice, family opposition, social restrictions on the road of enterpreneurship. Despite carrying on their activities increasingly in various fields, number of existing women enterpreneurs in Turkey is not high. In 2011, 12,9 percent the rate of employer+ self-employed women are. This ratio shows that the portion of women enterpreneurs on employment is not very much in our country.