Transfer harcamaları ve gelir dağılımı ilişkisi
Transfer expenditures and its relations with the income distribution
- Tez No: 351493
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ŞEKER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Maliye, Finance
 - Yıl: 2013
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 148
Özet
20 yy. ortalarına doğru literatüre girmiş bir kavram olan transfer harcamaları mal ve hizmet alımına yönelik olmayıp toplumun sosyal yönden güçlü kalması amacıyla yapılan ve daha çok yardım amacı güden ve de gelir dağılımında doğrudan etkiye sahip olan harcamalardır. Sahip olduğu bu özellikler transfer harcamalarını kamu harcamaları içinde farklı bir yere koymaktadır. Kamu harcaması kavramının ne olduğu, sahip olduğu özelliklerin neler olduğu, iktisadi doktrinlerin bu harcamalara bakış açılarının ne yönde olduğu, artış sebeplerinin nelerden kaynaklandığı ve kamu harcaması ayrımında ne tür harcamaların olduğu ve transfer harcamalarının özellikleri ve türleri üzerinde birinci bölümde değinilmiştir. Birinci bölümde genel olarak kamu harcamaları genel bir bakış içerisinde ele alınmıştır. İkinci bölümde detaylı bir biçimde gelir dağılımı, türleri ve transfer harcamaları ile bağlantısı ele alınmıştır. Ayrıca ikinci bölümde gelir dağılımını düzeltmeye yönelik politikalardan bahsedilmiştir. Bu politikalar içerisinde en önemlisi olan kamu harcamaları politikalarına değinilmiştir. Kamu harcama politikası içeresinde gelir dağılımını en çok etkileyen transfer harcamaları kalemi detaylı olarak ele alınmıştır. Üçüncü Bölümde ise Türkiye'de gelir dağılımının nasıl olduğu ortaya konulmuş, gelir dağılımını etkileyen faktörlerin neler olduğu belirtilmiş ve Türk Bütçe sisteminde yer alan transfer harcamaları belirtilerek, bu transfer harcamalarının gelir dağılımı üzerinde etkisi üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The transfer expenditures, a concept which took place in literature in the midst of 20th century, is not pertaining to goods and services field rather these expenditures are the expenditures which are aid-oriented, done with the aim of intense social development of community and have direct effect on income distribution. These features transfer expenditures have put them in a different place among public expenditures. In the first chapter, the issues of what is the concept of public expenditures is and what characteristics it has, what perspectives do economic doctrines have with regard to these expenditures, where do the reasons of increase originate from and what kind of expenditures are there as public expenditures and what are the characteristics and kinds of transfer expenditures have been touched upon. In other words, in this chapter public expenditures have been dealt with in general, with a general perspective. In the second chapter, the income distribution, its types and its connection with transfer expenditures have been addressed. Furthermore, the remedial policies with regard to income distribution have been mentioned in the second chapter. The Government Spending Policy which is the most salient one among these aforementioned remedial policies has been touched upon. The title of transfer expenditures in the Government Spending Policy, which affects the income distribution the most, has been held in detail in this chapter. As to third chapter, the state of income distribution in Turkey has been presented, the factors which affect the income distribution have been stated and after indicating the transfer expenditures which take place in Turkish Budget System, their effects on income distribution have been emphasized.