Michael S. Moore'un metafizik realizm temelli doğal hukukçu yorum kuramı
Michael S. Moore's natural law theory of interpretation based on metaphysical realism
- Tez No: 351513
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN IŞIKTAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 261
Özet
Bu çalışmada çağdaş bir hukuk filozofu olan Michael S. Moore?un Doğal Hukukçu Yorum Kuramı incelenmiştir. 20. Yüzyılda yaşanan Doğal Hukuk Rönesansı sonrasında, H.L.A. Hart ve Joseph Raz?ın çalışmalarıyla birlikte toparlanma evresine giren hukukî pozitivizm karşısında Ronald Dworkin?in geliştirdiği ve doğal hukukçu izler taşıyan inşâî-yorumsal hukuk kuramı ile John Finnis?in Thomistik geleneği sürdüren pratik akıl temelli kuramı hukuk felsefesinde doğal hukuka yönelik ilgiyi canlandırmıştır. Fakat 1970?lerden itibâren hukuk felsefesine yönelik olarak gittikçe genişleyen bu ilgi yalnızca doğal hukukla sınırlı kalmamış, Marksizm eğilimli Eleştirel Hukuk Çalışmaları hareketinde somutlaştığı üzere, postmodern düşüncenin hukuka da sirayet ettiği görülmüştür. Bu dönemde etkisini gösteren bir diğer akım ise felsefî hermenötik, yani yorum problemidir. Dolayısıyla ortada genel olarak üç problem vardır: Hukukî pozitivizm karşısında doğal hukukun durumu, postmodern anlayışların gölgesindeki değer rölativizmi, hermenötik etkisindeki hukukî yorum. Böylesine belirsiz bir ortamda, 1980?lerde doğal hukukçu savunmasına başlayan Michael S. Moore, döneminin ahlâkî değer rölativizmine ve bunun en somut şekilde yansımasını bulduğu hukukî yorum ve belirlilik problemine karşı, felsefî arka planı metafizik realizm olan doğal hukukçu bir hukukî yorum kuramı geliştirmiştir. Moore?un bu amaçla gerçekleştirmeye çalıştığı şey, ahlâkî bir gerçekliğin var olduğunu ve hukuk önermelerinin geçerliliğinin ve doğruluğunun bu gerçekliğe bağlı olduğunu ispatlamak ve bu iddiasının yalnızca kuramsal bir savunmasının yanında, ayrıca bu doğal hukukçu hukukî doğruluk kuramını, mevcut hukukî algılayış ve uygulamalara yeni bir yön vermek için, hukuk ve gerçeklik arasındaki sınır çizgisinde bulunan yorum problemine uygulayarak bir hukukî yorum kuramı ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
The subject matter of the thesis is Michael S. Moore?s Natural Law Theory of Interpretation, based on Metaphysical Realism, As it is clear in the title of the thesis, there are three subtopics to be analysed herein: 1) Metaphysical Realism; 2) Natural Law; 3) Legal Interpretation. After the decline of Legal Positivism in the post-War II era, the interest towards Natural Law has risen again. Legal positivism that started to pull itself together with the well-respected works of H.L.A. Hart and Joseph Raz faced with the attacks of Ronald Dworkin?s constructive interpretative theory and John Finnis? revival of Thomistic Natural Law tradition. But by the time, there are not only positivistic rivals, but also hermeneutic approaches to law and postmodernist movements, i.e. critical legal and feminist studies of 1970?s. Then, for a natural lawyer, there are three major problems: Natural Law?s status vis- à -vis legal positivism, value relativism caused by postmodernism, legal interpretation under the shadow of hermeneutics. In this penumbral period, Moore?s struggle is to save metaphysical debate of law and morality from the sceptic convictions and their legal interpretation methods as a practical repercussion of their more general philosophical project(lessness) and to show that law is metaphysically and semantically determinate. On the purpose, over the last three decades, he has developed a natural law theory based on metaphysical realism, and a legal interpretation method based on realist metaethics and realist semantics as a practical reflection of his general jurisprudence. Therefore, the thesis will consist of three chapters. In the thesis his natural law ontology and then his theory of legal interpretation will be examined in the context of contemporary literature.