Merkez Bankası politikalarının kredi kanalıyla imalat sanayi sektöründeki KOBİ'lerin bilânçolarına etkisi
The Central Bank policy effects by credit channel on the real sector examined for SME's in the manufacturing sector
- Tez No: 351518
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT TARGAN ÜNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmada kredi kanalının reel sektöre etkisi imalat sanayinde faaliyet gösteren KOBİ'ler açısından incelenmiştir. Bu amaçla, parasal aktarım mekanizması kanalları, TCMB'nin para politikaları, bankacılık sektörü ve imalat sanayindeki küçük ve orta ölçekli işletmelerin yapısı ele alınmıştır. 2003-2011 yılları arasında farklı ölçekli firmalar üzerindeki kredi kanalı etkisi ARMA ve VAR modeline dayalı olarak analiz edilmiştir. Tezde, küçük, orta ve büyük firmaların kredi büyüme oranları arasında asimetri olup olmadığı araştırılmıştır. Sonuç olarak M1 ve M2 para arzı zayıftan kuvvetliye doğru sırasıyla küçük, orta ve büyük ölçekli firmaların kredi büyüme oranını etkilemektedir. Diğer yandan büyük işletmelerin kredi hacmindeki artış KOBİ'lerin kredi hacmi üzerinde herhangi bir etkiye neden olmamakta, tam tersine parasal bir genişlemede KOBİ'lerin kredi hacimindeki artış büyük firmaların kredi hacmi üzerinde negatif bir etkiye sahip olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of credit channel on the real sector examined for SME?s in the manufacturing sector. For this purpose, channels of monetary transmission mechanism, monetary policies of the central bank, banking sector and structure of SME?s in the manufacturing industry are considered. Given (taking into account) those issues monetary policies of Central Bank was analyzed employing ARMA and VAR models, to detect correlations between credit growth and money supply as firm size changes, between 2003-2011. For a lack of balance between credit growth and firm size implies an assymetric distribution of credit, which needed to be criticized by policy makers. This work shows that, increase in the credit volume of large enterprises does not have any effect on the credit volume of SMEs, in that analysed data shows no clear correlation. On the contrary, as credit volume of SMEs increase, credit volume of large enterprises decrease, which reveals a reverse causality between credit volume tendencies of different size firms.