Kurumsal sosyal sorumluluk endeksi:Bir model önerisi
Corporate social responsibility index: A model proposal
  1. Tez No: 351535
  2. Yazar: DENİZ ÖZBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP SELVİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 367
Özet
?Kurumsal Sosyal Sorumluluk? kavramı ilk tartışılmaya başladığı dönemden günümüze kadar, şirketlerin sosyal ve finansal performansları arasındaki ilişkiyi araştıran çok sayıda akademik çalışmaya konu olmuştur. Söz konusu çalışmalarda birbirinden çok farklı sonuçlar elde edilmiştir. Bunun en önemli nedeni ise sosyal sorumluluk performansını ölçme zorluğudur. Güncel çalışmaların birçoğu, bu sorunu ortadan kaldırmak için sosyal performans kriteri olarak kurumsal sosyal sorumluluk ya da sürdürülebilirlik endekslerini kullanmaktadır. Kurumsal sosyal sorumluluk endeksleri, sosyal sorumlu olarak anılan şirketleri bir araya getirmeyi, şirketlerin sosyal konulara eğilimini ve yatırımcıların da bu firmalara ilgisini artırmayı amaçlayan endekslerdir. Ülkemizde henüz uygulamaya geçmiş bir sosyal sorumluluk endeksi bulunmamaktadır. Bu nedenle çalışma kapsamında hem ulusal hem de uluslararası düzeyde kullanılabilecek bir endeks modeli önerisi getirilmiş ve İMKB-100 Endeksi'nde işlem gören şirketler için 2006-2011 yıllarını kapsayan bir periyotta sosyal performans notları oluşturulmuştur. Oluşturulan bu sosyal performans notları, yine aynı dönemlerde, söz konusu firmaların bazı finansal performans oranları ile statik ve dinamik panel veri analizi kullanılarak karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak işletmelerin sosyal performansları ve bazı finansal performansları arasında anlamlı ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
From the time it has been an isuue of discussion, the consept of ?corporate social responsibility? has been subject to many academic studies, which research the relation between firm?s social and financial performance. In these studies, many different consequences have been obtained. The most important reason for this, is the difficulty of measuring the social responsibility performance. Many of the contemporary studies use corporate social responsibility or sustainability indexes as an indicator of social performance. Corporate social responsibility indexes aim to bring together companies which are known as social responsible, as well as to increase the tendency of companies towards social issues and concern of investors to these companies. There is not any corporate social responsibility index in our country. For this reason, in this study, a model which can be used in domestic as well as global level is proposed, and social performans ratings have been calculated for listed companies in ISE-100 for the period of 2006 to 2011. These social performance ratings have been compared with some financial ratios of the given companies, using static and dynamic panel data analysis for the same periods. Consequently, some statistically significant relations have been identified between social and financial performances of the companies.