Taraf gazetesinde yayınlanan Türk Silahlı Kuvvetleri ile ilgili haberlerin Türk yazılı basınına yansımaları
The reflections of Taraf Newspaper's published news, related to the Turkish Armed Forces, on Turkish press
  1. Tez No: 351575
  2. Yazar: ALİ AKÇAKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLI YAPAR GÖNENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Çalışmada, 15 Kasım 2007 tarihinde ulusal yayına başlayan Taraf Gazetesi'nde yayınlanan Türk Silahlı Kuvvetleri ile ilgili haberlerin kamuoyu üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Bu çerçevede; Taraf Gazetesi'nin ortaya attığı Balyoz, Kafes ve Eldiven kod adlı darbe planı iddiaları, PKK'nın Dağlıca, Aktütün ve Hantepe'de gerçekleştirdiği baskınlarda ihmal ve suiistimallerin olduğu yönündeki haberleri incelenmiştir. Ayrıca, gazetenin Kürt sorununa ilişkin yaklaşımı sorgulanarak; medya, siyaset ve kamuoyu gündemine etkileri üzerinde durulmuştur. Gündem Belirleme Kuramı'ndan hareketle Türkiye gündemine etkisi araştırılan Taraf Gazetesi'nin dönemsel tirajları baz alınarak tiraj dalgalanmaları grafikleştirilmiştir. Gazetenin tirajının etki alanı ile ilişkisinin ortaya konduğu çalışmada, Taraf Gazetesi'nde yayınlanan haberlerin medyaya yansımalarına da yer verilmiştir. Çalışmada son olarak Taraf Gazetesi'nin attığı manşetlerde kullandığı kelimelerin kullanılma sıklıkları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects on public opinion of published news about Turkish Armed Forces by Taraf newspaper which started national publishing on November 15,2007, was invastigated. Within this framework; coup plans code-named Balyoz Kafes and Eldiven alleged by Taraf newspaper and the neglects and malpractices about Dağlıca, Aktütün, Hantepe raids put forwarded by Taraf newspaper was studied. Also focused on Taraf newspaper?s effect on media, politics and public agenda and the newspaper?s approach to the Kurdish question. On the basis of Taraf newspaper?s circulation, which?s effects on Turkey?s agenda investigated by Agenda Setting Theory, circulation of seasonal fluctuations tabulated. Reflections of the published news by Taraf newspaper on media are also mentioned in the study which captures the Relationship between newspaper?s circulation and domain. Lastly, the frequency of usage of words used in headlines of Taraf newspaper evaluated.