Çağdaş 5 Türk bestecisinin postmodern eserlerinin incelenmesi
Analysis of postmodern works of 5 contemporary Turkish composers
- Tez No: 351576
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÜMİT TUNAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 261
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, 1970'li yıllardan itibaren toplum ve sanat yaşamında adı sıklıkla duyulan postmodernizmin müziğe getirdiği değişim ve yeni yaklaşımları, çağdaş 5 Türk bestecisinin eserleri üzerinden örnekleyerek, müzik sanatı adına bu davranış biçiminin Türkiye'deki durumunu saptamaktır.İncelemenin başında, postmodern düşünüşün itirazlarını yönlendirdiği 18. Yüzyıl Aydınlanma Felsefesi'nin ve modernizmin ortaya çıkış nedenleri, batılı düşünürlerden konu üstüne alıntılar yapılarak kısaca açımlandıktan sonra, çağının sosyo-politik, kültürel ve ekonomik değişimlerinden soyutlanamayan sanatın yeni ve çağcıl ölçütlerini belirleyen ?postmodern kavramı? incelenmiştir.Çalışmanın ikinci adımında, postmodern müziğe bir perspektif kazandırmak amacıyla, modern sanat genel bir değerlendirmeye tutulmuş, bu değerlendirme ışığında postmodern sürecin mimari, tiyatro, sinema, dans, edebiyat, resim gibi sanat dallarında nasıl işlendiği örneklerle tespit edilmiş, böylece müzikteki postmodern yaklaşımın ortak ya da ayrı yönleri daha iyi gözlemlenebilmiştir.Çalışmanın üçüncü bölümünde ise, çağdaş 5 Türk bestecisinin farklı çalgı grupları için ve farklı stillerde bestelenmiş eserlerinden seçilen örneklerle, Türkiye'de postmodern müziğin durumu irdelenmeye çalışılmıştır. Çalışma, 1980 sonrası postmodern yaklaşım içinde değerlendirilebilecek tüm eserlerin analizi için yeterli zaman, partisyon ve kayda sahip olunamaması nedeniyle, postmodern yaklaşımın farklı ögelerini kullanan 5 besteciden 10 örnekle sınırlı tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to determine the position of postmodern manner in Turkey in terms of music by illustrating upon the works of five contemporary Turkish composers the changes and new approaches brought into music by postmodernism which has been frequently encountered in social and artistic life since 1970s,At the beginning of the research, 18th century Philosophy of Enlightenment objected by postmodern mentality and the reasons of the spread of modernism have been explained briefly by quoting western philosophers on the subject. Then, the concept of ?postmodern? defining the new and contemporary scale of art which cannot be isolated from the sociopolitical, cultural and economic changes of the age has been studied.In the second part of the study, in order to attach a perspective to postmodern music, modern art has been observed in general, and in the light of this observation, the way in which postmodern process acted in the fields of art, such as; architecture, theatre, cinema, dance, literature and painting has been determined with examples, and thus, the common and distinctive aspects of the postmodern approach in music were observed in a better way.In the third part of the study, the situation of postmodern music in Turkey has been analyzed through the examples of works composed in different styles for different instruments by the five contemporary composers. Because of the lack of time, partition and recordings to assess all works within the frame of postmodern works after 1980s, the study has been limited to ten examples from five composers who used different elements of postmodern approach.