Yasalaştırma: Kodifikasyon teorisi ve politikası
Legislation: Theory and politics of codification
- Tez No: 351591
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TEVFİK ÖZCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bir süreç olarak tanımlanabilecek Kodifikasyon sonucu ortaya çıkacak metin, ister istemez pozitif hukuk haline gelebilmek için yasalaştırılmalıdır. Ancak kodifikasyonu anlamak sonundaki bu usuli işlemlere odaklanmayı değil, daha çok sonuçta ortaya çıkacak metnin içeriğinin ve yapısının aşama aşama nasıl oluştuğunu göstermeyi gerektirir. Fransız Medeni Kanunun Hazırlanışının Felsefi ve Tarihi Altyapısını ortaya koymaya çalışan bu tez, Portalis'in kabaca ifade edilecek olursa Roma Hukuku ile örflerin birleşimi olarak tanımladığı Fransız Medeni Kanununun bu köklerine inmeyi amaç edinmiştir. Bu doğrultuda, bir yandan âdetten âdetlere, oradan örfe, en sonunda ise yasalaşmayla tanımlanabilecek örf ve âdet çizgisiyle, diğer yandan Roma Hukukunun Rönesansı sonrasında eski anlayışının farklı bir felsefi bakış açısıyla yeniden yorumlanmasını ele almaya ve bunların kesişim çizgilerini ortaya çıkarmaya çalışır.
Özet (Çeviri)
A text, that is the product of a codification process, should be legislated to become positive law. However,understanding codification does not require to focus on these procedures but rather to exhibit the contents of the text and how it was structured gradually. This dissertation, attempting to analyze philosophical and historical infrastructure of French Civil Code, aims at revealing the roots of the said code which, according to Portalis, is made up of the unification of Roman Law and customs. The dissertation, following this direction attempts to reinterpret the ancient understanding after the Renaissance of Roman Law from a philosophical point of view and figures out the intersection points of those, following a line of thought from customs to customs and from customs to legislation. Keyworlds: Law Philosophy, Law History