Bağımsız denetçi-müşteri firma ilişkilerinde kullanılan müzakere teknikleri: Bir araştırma
Negotiation techniques used in auditor-client firm relations: A survey
- Tez No: 351605
- Danışmanlar: PROF. DR. F. LERZAN KAVUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Bu tez çalışmasında öncelikle Türkiye'de müzakere tekniklerinin bağımsız denetçiler tarafından bilinip bilinmediğinin, müşteri firmalarla olan ilişkileri bağlamında, denetim uygulamalarında kullanılıp kullanılmadığının, bağımsız denetçilerin müzakere tekniklerine yönelik olarak sistematik bir eğitim alıp almadıklarının ve bunlara bağlı olarak da müzakere tekniklerinin bağımsız denetçiler tarafından denetim riskini azaltma amacı ile etkin olarak kullanılıp kullanılmadığının araştırılması amaçlanmıştır. Bunlara ek olarak, müzakere tekniklerinin bağımsız denetçiler tarafından kullanılması durumunda proaktif ve reaktif yaklaşımların tercih edilmesi ile bağımsız denetçinin demografik nitelikleri arasında pozitif yönlü bir ilişki olup olmadığının ve söz konusu tercihin bağımsız denetçinin demografik niteliklerine göre anlamlı derecede farklılık gösterip göstermediğinin araştırılması da hedeflenmiştir.Çalışmada genel müzakere yazını ile bağımsız denetim bir arada ele alınarak bağımsız denetim uygulamalarında kullanılan müzakere stratejileri ve taktikleri incelenmiştir. Araştırma amaçları doğrultusunda bir anket çalışması hazırlanarak yürütülmüştür.Ulaşılan sonuçlar, müzakere tekniklerinin bağımsız denetçiler tarafından bilinmekle birlikte kullanımının görece az olduğunu ve bağımsız denetim uygulamalarında müzakere teknikleri kullanımının denetim riskini etkin bir şekilde azaltabileceğini gösterirken, araştırma bulguları Türkiye'de bağımsız denetim uygulamalarında reaktif yaklaşımın hakim olduğuna işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, in the context of auditor-client firm relations in Turkish auditing practices, it is primarily aimed to investigate whether or not the negotiation techniques are known or employed by the auditors, and whether or not a systematic education on negotiaiton techniques is given to the auditors, correspondingly it is also aimed to determine whether or not auditors use the negotiation techniques effectively to reduce audit risk level. Furthermore, in case of the employment of negotiation techniques, the corelations between demographic characteristics of auditors and preference of proactive or reactive approaches are also included to the research.In this dissertation general negotiation and auditing literatures are covered together and negotiation strategies and tactics used in auditing practices are examined. A survey is developed and conducted in accordance with the research objectives.The results illustrate that negotiation techniques are well known but used relatively less by the auditors and while the employment of these tecniques may effectively reduce audit risk in auditing practices, evidences also indicate that reactive approach dominates the auditing practices in Turkey.