Matematik terimlerini Türkçeleştirme hareketleri
The movements of translating mathematics nomenclature to Turkish language
- Tez No: 351618
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KAÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Tarih, Education and Training, Mathematics, History
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilim Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırmanın ana hedefi Türkçede ki matematik terimlerinin içinde bulunduğu yabancı terim karmaşasına vurgu yapılarak bu karmaşanın tarihsel izlerini ortaya çıkarmaktır. Terimlerde meydana gelen değişim ve bu değişimin nedenleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Ayrıca matematik terimlerinin Türkçeleştirilmesine katkıda bulunmuş kişi ve kuruluşları belirlemek ve hatırlatmak istedik. Bu amaçla 18.yy'dan başlayarak ve Cumhuriyetin ilk yıllarına kadar yapılan matematik terimlerindeki Türkçeleştirme çalışmaları incelenmiştir. Yöntem olarak bu alanda çalışmış kişi veya kurumların tanıtılması, kullandıkları terimlerin belirlenmesi ve yeni terim oluşturma yönündeki çalışmalarına yer verilmiştir. Özellikle Cumhuriyet dönemi Türk Dili Tetkik Cemiyeti (TDTC) 'nin kuruluşu ve 1938'e kadar terim alanında yapılan çalışmalar ve bu çalışmalarda rol alan kişiler belirlenmeye çalışılmıştır. İlk üç kurultay ele alınarak terimlerdeki değişimin fikri ve ideolojik arka planına dikkat çekilmiştir. Sonuçta, Matematik terimlerinin değişimi incelenirken aynı zamanda ele alınan tarihi süreçte tespit edilen tüm matematik terimleri ve günümüzdeki karşılıkları tablolar halinde okuyucuya sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research we wanted to emphasize foregin terms problem in our Turkish mathematics terms and looked at the history of this problem. In time how the terms have changed and what was the reason of this. Find and remind who has worked for the terms translating in Turkish language between 18th century to 1938. Our destination is who worked about this topic in this period and what kind of methods they used to translate new foregin terms to Turkish language. They used the same term or they found and formation a new term in Turkish language. Especially we focused Turkish Language Assosiations studies about this problem founding to 1938. Who worked and how they solved this problem. We handle their first three conference (1932, 1934, 1936) to understand the ideological and intellectual background of the term studies.At the final of the resarch we show all the terms in tables with their nowadays counterpart which we found in our studies.