Deniz Ticareti Hukukunda taşıtan ve yükleten kavramları: Hakları, borçları ve sorumlulukları
Identity of the contracting shipper and the actual shipper Under Maritime Law and their rights,obligations and liabilities
- Tez No: 351619
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE YAZICIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Anahtar Kelimeler: [1] Taşıtan, [2] Yükleten, [3] Lahey-Visby Kuralları, [4] Hamburg Kuralları, [5] Rotterdam Kuralları, [1] Contracting Shipper, [2] Actual Shipper, [3] Hague-Visby Rules, [4] Hamburg Rules, [5] Rotterdam Rules
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 655
Özet
Bu çalışma, doktora tezi olarak hazırlanmış ve İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'ne sunulmuştur. Çalışmanın konusu“Deniz Ticareti Hukukunda Taşıtan ve Yükleten Kavramları: Hakları, Borçları ve Sorumlulukları”dır. Denizde eşya tasıma sözleşmeleri ile ilgili üç farklı milletlerarası sözleşme imzalanmıştır. Bunlar sırasıyla, [1] 23 Şubat 1968 ve 21 Aralık 1979 tarihli protokoller ile değişik 25 Ağustos 1924 tarihli Konişmentolara İlişkin Bazı Kuralların Birleştirilmesine Dair Milletlerarası Sözleşme, [2] 31/3/1978 tarihinde imzalanan Birleşmiş Milletler Denizde Eşya Taşıma Sözleşmesi, ve [3] 23/9/2009 tarihinde kabul edilen Kısmen veya Tamamen Deniz Yoluyla Eşyanın Milletlerarası Taşınması Sözleşmelerine İlişkin Birleşmis Milletler Sözleşmesi'dir. Çalışmanın birinci bölümünde söz konusu milletlerarası sözleşmelerin tarihçesi ve uygulama alanları belirlenmiştir. Taşıtan ve yükleten sıfatlarının kime/kimlere ait olduğu tartışmalıdır. Bu sebeple,çalışmanın ikinci bölümünde bu sıfatların kime ait olduğu milletlerarası sözleşmeler ve ulusal düzenlemeler göz önünde tutularak belirlenmeye çalışılmıştır. Daha sonra, bu kişilerin hakları ve borçları ile sorumlulukları sırasıyla üçüncü ve dördüncü bölümde açıklanmıştır. Çalışmada, bu alanda düzenlenen milletlerarası sözleşmelerin hazırlık çalışmaları öncelikli kaynak olarak benimsenmiştir. Ayrıca, Devletler'in ulusal mevzuatları ve yargı kararları da erişilebildiği ölçüde aktarılmıştır. 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nun yürürlüğe girmesinden sonra Alman Ticaret Kanunu'nun Deniz Ticareti Hukuku hükümleri esaslı ölçüde değiştirilmiştir. Çalışmada, bu Kanun ve Kanun'un gerekçelerine yer verilmiştir. Taşıtan ve yükleten ile ilgili hükümlerin büyük ölçüde mehazı olan Alman Ticaret Kanunu'nda yapılan değişikler, mehaz Kanun ile Türk Hukuku arasındaki farklılıklar ortaya konulmaya çalışılmıstır.
Özet (Çeviri)
This study has been drafted as a doctoral thesis and submitted to Istanbul University Social Sciences Institute. The subject of the thesis is,“Identity of the Contracting Shipper and the Actual Shipper under Maritime Law and Their Rights, Obligations and Liabilities”. The three international conventions relating to carriage of goods by sea are as follows; International Convention for the Unification of Certain Rules relating to Bills of Lading as amended by the Protocols dated February 23, 1968 and December 21, 1979, United Nations Convention on the Carriage of Goods by Sea, 1978, United Nations Convention on Contracts for the International Carriage of Goods Wholly or Partly by Sea. The legislative history and scope of application of the said conventions has been explained within the first chapter.The term of the identity of the contracting shipper and the actual shipper is debatable. Therefore, by taking into consideration of the international conventions and the national legislations, the relevant term has been determined. Subsequently, within the third and fourth chapters, the rights, obligations and the liabilities of the shipper has been explained respectively. The main source of the study bases the travaux préparatoires of the international conventions. In addition, the relevant provisions of the national legislations and the judicial decisions have been taken into account. A short while after The New Turkish Commercial Code No 6102 entered into force, the Maritime Book of German Commercial Code has been fundamentally amended. The relevant amendments on the provisions and their legal grounds relating to the shipper have also been considered within this study. The new provisions and their legal grounds have also been considered in order to determine the discrepancies between the new German Law and Turkish Law.