Tekirdağ Kayı Köyünde soğanlarda görülen solgunluk hastalığı fungal etmenlerinin tespiti ve ilaçlı savaşımı üzerine bir araştırma
- Tez No: 35163
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURAY ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZETTekirdağ Kayı Köyünde Soğanlarda Görülen Solgunluk Hastalığı Fungal Etmenlerinin Tespiti ve İlaçlı Savaşımı Üzerine Bir Araştırma. Bu çalışma soğan ekim alanlarının yoğun olduğu Tekirdağ ili Merkez Kayı köyünde gerçekleştirilmiştir.Yörede sorun olan solgunluk hastalığı fungal etmenlerinin tesbiti, bulunma oranları, bu etmenlerin patojenisiteleri ve kimyasal savaş olanakları araştırılmıştır. Yapılan araştırmalar sonucunda, solgunluk hastalığı fungal etmenlerinden Fusaritan oxysporum (%48.23). Botrytis alil (%16.98) ve Fusarium acumunatum (%13.43) tespit edilmiştir. Söz konusu türlerle laboratuar koşullarında yapılan patojenisite testlerinde B. altif (%92.86) F.oxysporum (%68.08), F. Acumnatum (%39.61) patojen bulunmuşlardır. Bu hastalığa larşı yapılan fungisit uygulamaları sonucunda ise Benlate (Benomyl %50) ve Ronilan (Vinclozolin %50) nin arapacık+yeşil aksam ilaçlaması şeklinde sırasıyla %88.76, %83.73 oranında etkili oldukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A Research© On The Chemical Control And The D Agents Of Wilt Disease fa. (Mod. fa Tekirdağ Kayı Village. This study was carried out in Tekirdağ province Kayı villages, where has importont onion growing area. In this district, the determinations the existense ratio, the pathogenicities and chemical control possibilities of fungal agents of wilt disease were investigated. According to the results of mis research, among the fungal agents of wilt disease, Fusarium oxysporum (48.23 %), Batrytis allii (16.98 %) and Fusarium acuminatum (13.43 %) were determined. In pathogenicity test with above mentioned species, B. allii (92.86 %) F. oxysporum (68.08 %), F acuminatum (39.61%) were found as pathogen under the laboratory conditions As a result of fungucide applications against this disease, it was found that Benlate (Benomyl 50 %) and Ronilan (Vinclozolin SO %) were effective as onions- sets+foliar application in proportion to 88.76 %, 83.73 % respectively.