Konut alanlarının oluşumunda sosyo-ekonomik faktörlerin yeri ve önemi
- Tez No: 35164
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HADİ KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Urban and Regional Planning
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
ÖZET Konut alanlarının oluşumunda etkili olan faktörleri; fiziksel, sosyal ve ekonomik olmak üzere üç grupta incelemek mümkündür. Fiziksel faktörler, konut alanlarının biçimsel yönünü belirlerler. Sosyal ve ekonomik faktörler ise bu biçimsel oluşumda, kullanıcıların sosyo-ekonomik ve kültürel yapılarının etkilerini yansıtırlar. Sosyal ve ekonomik faktörler, konut alanlarında bütünlük olgusunun meydana gelmesini sağlar. Kullanıcıların eğilimleri, alışkanlıkları, gelirleri ve sosyal yaşantılanndaki farklılıklar onların, değişik konut ve konut alanlarında oturmalarına neden olmaktadır.“Konut Alanlarının Oluşumunda Sosyo-Ekonomik Faktörlerin Yeri ve önemi”başlığım taşıyan bu çalışma beş ana bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölümde; konut alanları ve yapılan çalışma hakkında bilgiler verilmektedir. İkinci bölümde; konut alanlarının oluşumu ve bu oluşumda etkili olan faktörler incelenmektedir. Üçüncü bölümde; sosyal ve ekonomik faktörlerin konut alanlarının oluşumunda nasıl etkili olduğu irdelenmektedir. Dördüncü bölümde; konut alanlarının oluşumunda sosyal ve ekonomik faktörlerin önemini belirtmek amacı ile, ömek bir konut alanında (Edirne-Binevler 1. kısım) anket çalışması yapılarak kullanıcılarının günümüzdeki durumu saptanmıştır. Bu örnek konut alanının seçilmesindeki neden ise; planlamasının, özellikle kullanıcılarının sosyo-ekonomik ve kültürel yönleri göz önünde bulundurularak yapılmasıdır. Beşinci bölüm; değerlendirme ve sonuç bölümüdür. Bu bölümde, örnek konut alanında yapılan anket çalışmasının değerlendirilmesi ve yapılacak yeni konut alanlarında göz önünde bulundurulması gerekli hususlardan söz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The factors which influence on housing estate can be searched in three ways as physical, social and economical. The formal side of housing estate is determined by phsical factors. The social and economical factors reflect the effects of the socio economic and cultural characteristics of the inhabitauts. And occuring the fact of entirety are also provided by these two factors. Because of their inclinations, habits, income and differences of their social lives inhabitants live in different houses and housing estates. This study having the title of“The place and importance of the socio economic actors on determining the housing estates”has got five chapters. The first chapter deals with the housing estate. The secont chapter contains the cretion of the housing estate. The thirt chapter haudles the effects of the social and economical factors over the housing estate. In the fourth chapter, the status of the inhabitans is determined by selecting a sample (Edime-Binevler, Part 1). This housing estate had been planned being appropriate to the socio- economic status of the inhabitauts and that is the reason of its selection. And the last chapter involues the evaluations and criteria of chosing the new housing estate.