Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerde (KOBİ) finansal planlama ve finansal risk yönetimi yolu ile sürdürülebilirliğin sağlanması ve bir uygulama örneği
Attaining sustainablty at SME's by fnancial planning and financial risk management and a case study
- Tez No: 351653
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÜMSER ÜNKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler tek başlarına değerlendirildiğinde mikro ekonomik birim olarak görülebilir. Ancak topluca değerlendirildiklerinde diğer tüm ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de büyük bir öneme sahip oldukları açıktır. Gayri Safi Milli Hasıla'nın yaklaşık 3/2'sini üreten bu işletmeler ne yazık ki büyük şirketler gibi kolayca finansal kaynaklara erişemedikleri ve yeterli özkaynak gücüne de sahip olamadıkları için uzun ömürlü olamamaktadırlar. Bahsedilen önemleri sebebiyle, ülke ekonomisinin güçlü ve istikrarlı olması için Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin sürdürülebilirliğinin sağlanması şarttır. Özkaynakların yetersiz oluşu, bu işletmelerin ellerindeki fonları daha özenli kullanmasını gerektirmektedir. Bu gereklilik nedeniyle, finansal planlama ve finansal risk yönetimi uygulamaları büyük şirketlerden daha çok Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler için hayati önem taşımaktadır. Çalışmada bu işletmelerin sürdürülebilirliğinin önündeki en büyük engellerden olan finansal planlama ve finansal risk yönetimi ele alınmış ve bu ölçekteki şirketlerin gerçeklerine uygun uygulamaların nasıl olması gerektiği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
SME's can be approached as micro-economic units when evaluated on their own. However, when approached as a whole, SME's have a great importance in Turkey as in other countries. SMEs make up for 3/2 of the total Gross National Product but, unfortunately, these enterprises are not able to access financial sources as efficiently as large cooperations are and as they do not have sufficient equity; they are unable to sustain their life span for too long. Based on their importance in the total GNP, the sustainability of SMEs is necessary for a strong and stable growth. Insufficient equities mean that SMEs have to employ their funds in a very efficient manner thus making financial planning and financial risk management an urgent necessity for such establishments. In this study, the biggest obstacle for sustainability i.e. financial planning and financial risk management is studied along with the presentation of applications with the examples in real case studies of SMEs.