Basel II'nin KOBİ'lere etkileri
Effects of Basel II on SME's
  1. Tez No: 351834
  2. Yazar: ŞUHEDA EKŞİ ARISOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULKADİR TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Dünyada meydana gelen globalleşmenin sonucu olarak finansal piyasalarda yaşanan krizler dünya piyasalarını kolayca etkiler hale gelmiştir. Dünya finansal piyasalarında yaşanan krizler sonrasında krizlerin temel nedeni olarak görülen risk yönetimi konusunda uluslar arası standartların belirlenmesi için Basel Komitesi tarafından Basel Kriterleri yayınlanmıştır. Basel Kriterleri ile bankacılık ve finans sisteminin gelecekte karşılaşacakları krizler karşısında daha dirençli olması amaçlanmıştır. Basel II kriterleri finansal kuruluşlarla birlikte kredi kullananları ilgilendirmektedir. Ülkemiz ekonomisinde KOBİ'ler önemli yer tutmaktadır. Bu çalışmada Basel II'nin KOBİ'lere muhtemel etkileri anlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The crisis which occur because of the globalization in the world has started to affect the financial markets easily. After the crisis which occur in the financial markets, the Basel Criterias is published by the Basel Institute of Commons and Economics in order to set the international standards about the risk management which is considered as the basic reason of the crisis. With the Basel Criteria, it is aimed to make banking and financial systems more resistant against the crisis they are going to face. Basel II criteria concerns the loan holders as well as the inancial institutions. SME (Small and Medium size Enterprise) has a great importance in our country's economy. In this study, the possible effects of Basel II on SME are tried to explain.