Cebiroidlerin kategoriksel özellikleri
Categorical properties of algebroids
- Tez No: 351877
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜN GÜRMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Bölümü
- Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu yüksek lisans tezi, üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde çalışma boyunca kullanacağımız bazı temel kavramlara yer verilmiştir. İkinci ve üçüncü bölümde ise cebir ve cebiroidler üzerinde çaprazlanmış modül kavramları ve bunların arasındaki geçiş ayrıntılı olarak verilmiştir. Her iki yapı üzerindeki kategoriksel özelliklerle birlikte alt çaprazlanmış modüller, çaprazlanmış idealler ve çaprazlanmış bölüm modülleri kavramlarına yer verilmiştir.Anahtar Kelimeler : Cebir, Cebiroid, Çaprazlanmış Modüller.
Özet (Çeviri)
This master thesis, consists of three chapters. In the first chapter, we state some basic notions that will used throughout the thesis. In the following two chapters, the notion of crossed modules is given on algebra and algebroid and the transition between these is given in detail. With categorical properties on each two structure, the notions of subcrossed modules, crossed ideals, factor crossed modules are given.Key Words : Algebra, Algebroid, Crossed Modules.