Bazı reyhan genotiplerinin taze ve kuru herbalarında rozmarinik ve sisorik asit miktarlarının belirlenmesi
Determination of chicoric acid and rosmarinic acid in fresh and dry herbs of some basil genotpyes
  1. Tez No: 351916
  2. Yazar: DUYGU MISIRLI
  3. Danışmanlar: PROF. MAHFUZ ELMASTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada; Gaziosmanpaşa Üniversitesi, Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü araştırma ve uygulama arazisinde yetiştirilen reyhan genotiplerinin 2. biçimlerinden elde edilen örnekler kullanıldı. Kuru ve taze herbalarda rozmarinik ve sisorik asit içerikleri incelendi. Yapılan analizler sonunda kuru reyhanlarda rozmarinik asit miktarının arttığı, sisorik asit miktarının ise azaldığı gözlenmiştir. Taze reyhanlarda en düşük rozmarinik asit değerine sahip reyhan Antalya yöresine ait R-20 iken en yüksek değere sahip reyhanın yurtdışından gelen İtalyan basile ait olduğu görülmüştür. Kuru reyhanlarda en düşük rozmarinik asit değerine sahip reyhanın Mersin-Anamur yöresine ait R-23 iken en yüksek rozmarinik asit içeren reyhanın Tokat yöresine ait R-10 A olduğu belirlenmiştir. Sisorik ait içeriğine bakıldığında taze numunelerde en düşük değere Antalya yöresine ait R-20? nin sahip olduğu en yüksek değerin ise yurt dışından gelen Holy basil örneğinde olduğu belirlenmiştir. Kuru reyhanlarda sisorik asit miktarı incelendiğinde en düşük sisorik asit miktarı Spicy globe basil türüne aitken Fransa-L kodlu reyhanın en yüksek sisorik asit içeriğine sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study; basil genotypes of second harvested were obtained from Gaziosmanpasa University Agricultural Faculty Department of Field Crops. It was determined rosmarinic acid and chcoric acid content of dry and fresh herbs individual. According to obtained results, rosmarinic acid levels in dry samples were observed higher than fresh samples. But chicoric acid levels in dry samples were observed lower than fresh samples. The lowest rosmarinic acid level in fresh basil samples were determined in R-20 genotype which belongs to Antalya region, while the highest level was observed in Italian basil. In dry basil samples the lowest rosmarinic acid concentration was detected in R-23 genotype belongs to Mersin-Anamur region while at the highest level in R-10 genotype belongs to Tokat region. The highest chicoric acid level in fresh samples was observed in R-20 genotype from Antalya region but the lowest chicoric level was determined in Holy genotype. In dry samples the highest chicoric acid was detetected in French-L genotype while the lowest level was observed in Spicy globe genotype.