Düzce ve Kırıkkale illeri teke böcekleri (Coleoptera:Cerambycidae) faunaları üzerine Prioninae-Stenopterınae alt famıiyaları itibarıyla karşılaştırmalı araştırmalar
Comparative studies on longhorned beetles fauna Düzce and Kirikkale provinces according to Prioninae-Stenopterinae subfamilies (Coleoptera:Cerambycidae)
  1. Tez No: 351917
  2. Yazar: NİHAL MERCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZDİKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu çalışmada 2011 yılında Düzce ve Kırıkkale İllerinin çeşitli bölgelerinden toplanmış Cerambycidae familyasına ait olan örnekler faunistik, taksonomik, sistematik ve zoocoğrafik olarak değerlendirilmiştir. Yapılan teşhis işlemleri sonucunda Düzce ili için 5 alt familyaya ait 13 tribus, 25 cins ve 35 tür, Kırıkkale ili için 5 alt familyaya ait 11 tribus, 18 cins ve 22 tür olduğu tespit edilmiştir. Bu türler arasında 23 tanesi Düzce ve 16 tanesi Kırıkkale İlleri için yeni kayıt niteliğindedir [Düzce ili için ;Lepturinae alt familyasından: Rhagium fasciculatum Faldermann, 1837: 304, Dinoptera collaris (Linnaeus, 1758: 398), Cortodera flavimana (Waltl, 1838: 471), Vadonia unipunctata (Fabricius, 1787: 157), Pseudovadonia livida (Fabricius, 1777: 233), Anoplodera rufipes (Schaller, 1783: 296), Stictoleptura tonsa (Daniel & Daniel, 1891: 31), Judolia erratica (Dalman, 1817: 490), Rutpela maculata. nigricornis (Stierlin, 1864: 153), Stenurella bifasciata (Müller, 1776: 93), Stenurella melanura (Linnaeus, 1758: 397), Stenurella nigra (Linnaeus, 1758: 398), Stenurella septempunctata latenigra (Pic, 1915: 5) ve Stenurella zehrae Özdikmen, Mercan & Cihan, 2012: 18 olmak üzere toplam 14 tür; Cerambycinae alt familyasından: Cerambyx cerdo Linnaeus, 1758: 392, Cerambyx scopolii Fuessly, 1775: 12, Aromia moschata ambrosiaca (Steven, 1809: 40), Paraclytus sexguttatus (Adams, 1817: 308), Chlorophorus varius (Müller, 1766: 188), Chlorophorus sartor (Müller, 1766: 188) ve Clytus rhamni. temesiensis (Germar, 1824: 519)olmak üzere toplam 7 tür; Stenopterinae alt familyasından: Stenopterus flavicornis Küster, 1846: 75 ve Molorchus minor (Linnaeus, 1758: 421) olmak üzere 2 tür; Kırıkkale ili için; Lepturinae alt familyasından: Cortodera flavimana (Waltl, 1838: 471), Vadonia unipunctata (Fabricius, 1787: 157), Pseudovadonia livida (Fabricius, 1777: 233), Stictoleptura cordigera (Fuessly, 1775: 14), Pedostrangalia verticenigra (Pic, 1892: 416), Judolia erratica (Dalman, 1817: 490), Stenurella bifasciata (Müller, 1776: 93) ve Stenurella septempunctata latenigra (Pic, 1915: 5) olmak üzere 8 tür; Cerambycinae alt familyasından: Penichroa fasciata (Stephens, 1831: 250), Certallum ebulinum (Linnaeus, 1767: 637), Hylotrupes bajulus (Linnaeus, 1758: 396), Phymatodes testaceus (Linnaeus, 1758: 396), Plagionotus floralis (Pallas, 1773: 724), Chlorophorus trifasciatus (Fabricius, 1781: 244) ve Chlorophorus sartor (Müller, 1766: 188) olmak üzere 7 tür; Stenopterinae alt familyasından: Stenopterus rufus geniculatus Kraatz, 1863: 104 olamak üzere 1 tür ]. Ayrıca bu çalışma ile Düzce İli'nden bilim için bir alt tür tanımı yapılmıştır (Stenurella zehrae Özdikmen, Mercan & Cihan, 2012: 18).Anahtar Kelimeler : Cerambycidae, Düzce, Kırıkkale, Fauna, Zoocoğrafya
Özet (Çeviri)
In this study, longicorn beetles specimens belong to the family Cerambycidae that collected in the years of 2011 from various localities of Düzce and Kırıkklae provinces are evaluated faunistically, taxonomically, systematically and zoogeographically. On the results of identification of these specimens are determined totally for Düzce 35 species belonging to 5 subfamily, 13 tribus, 35 genus and for Kırıkkale 22 species belonging to 5 subfamilya, 11 tribus, 22 genus. 23 of these species are new records in Düzce province and 16 of species are new records in Kırıkkale province. [For the province of Düzce: Totally 14 species, Rhagium fasciculatum Faldermann, 1837: 304, Dinoptera collaris (Linnaeus, 1758: 398), Cortodera flavimana (Waltl, 1838: 471), Vadonia unipunctata (Fabricius, 1787: 157), Pseudovadonia livida (Fabricius, 1777: 233), Anoplodera rufipes (Schaller, 1783: 296), Stictoleptura tonsa (Daniel & Daniel, 1891: 31), Judolia erratica (Dalman, 1817: 490), Rutpela maculata. nigricornis (Stierlin, 1864: 153), Stenurella bifasciata (Müller, 1776: 93), Stenurella melanura (Linnaeus, 1758: 397), Stenurella nigra (Linnaeus, 1758: 398), Stenurella septempunctata latenigra (Pic, 1915: 5) and Stenurella zehrae Özdikmen, Mercan & Cihan, 2012: 18 belong to the subfamily Lepturinae; totally 7 species Cerambyx cerdo Linnaeus, 1758: 392, Cerambyx scopolii Fuessly, 1775: 12, Aromia moschata ambrosiaca (Steven, 1809: 40), Paraclytus sexguttatus (Adams, 1817: 308), Chlorophorus varius (Müller, 1766: 188), Chlorophorus sartor (Müller, 1766: 188) and Clytus rhamni. temesiensis (Germar, 1824: 519) belong to the Cerambycinae; totally 2 species Stenopterus flavicornis Küster, 1846: 75 and Molorchus minor (Linnaeus, 1758: 421) belong to the Stenopterinae.; For the province of Kırıkkale: totally 8 species Cortodera flavimana (Waltl, 1838: 471), Vadonia unipunctata (Fabricius, 1787: 157), Pseudovadonia livida (Fabricius, 1777: 233), Stictoleptura cordigera (Fuessly, 1775: 14), Pedostrangalia verticenigra (Pic, 1892: 416), Judolia erratica (Dalman, 1817: 490), Stenurella bifasciata (Müller, 1776: 93) ve Stenurella septempunctata latenigra (Pic, 1915: 5) belong to the Lepturinae, totally 7 species Penichroa fasciata (Stephens, 1831: 250), Certallum ebulinum (Linnaeus, 1767: 637), Hylotrupes bajulus (Linnaeus, 1758: 396), Phymatodes testaceus (Linnaeus, 1758: 396), Plagionotus floralis (Pallas, 1773: 724), Chlorophorus trifasciatus (Fabricius, 1781: 244) ve Chlorophorus sartor (Müller, 1766: 188) belong to the Cerambycinae, totally 1 species Stenopterus rufus geniculatus Kraatz belong to the Stenopterinae.]. Moreover, Stenurella zehrae Özdikmen, Mercan & Cihan, 2012 described from Düzce province on the base of the specimens in the present work.Key Words : Cerambycidae, Düzce, Kırıkkale, Fauna, Zoogeography.