Meriç nehrinin kimyasal kirliliğinin incelenmesi
  1. Tez No: 35198
  2. Yazar: YILDIZ KALEBAŞI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BEDRİ DOĞAN EMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Bu araştırmada, Meriç Nehri' nin kimyasal kirliliği hakkında bilgi edinmek için belirlenen altı kritik noktadan belirli periyotlarla numuneler alınmış ve numuneler için çeşitli parametreler tayin edilmiştir. Deneysel çalışmalar Haziran 1993 - Aralık 1993 dönemini kapsamaktadır. Genellikle numune alma ve analiz işlemleri kısa zamanda gerçekleştirilirse daha iyi analitik sonuçlar elde edilmektedir. Şüphesiz fiziksel değerler için numunenin alındığı yerde, elde mevcut olan analizler belirli düzen içerisinde yapıldığında daha güvenilir sonuçlar elde edilmektedir. Araştırmalar için numuneler, Meriç Nehri' nin Bulgaristan'dan çıktığı bölgeden (Kapıkule) başlayarak, Mensucat Santral Fabrikasının atıklarının olduğu bölge, Söğütlük, Tunca Nehri ile Meriç Nehri'nin karıştığı bölge, kanalizasyonun boşaldığı bölge ve bu bölgenin iki kilometre yukarısından olmak üzere altı istasyondan alınmıştır. İncelemeler sonucunda, Meriç Nehri' nin Kimyasal kirliliği hakkında deneysel veriler oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
a SUMMARY In this work, the samples which are taken from six critical places on the Meriç River in certain periods in order to get information about the chemical pollution of the Meriç River and different parameters determined. The experiments have done between June 1993 and September 1993. In general, if samples are taken and analysed in a short time we get the better results. Obviously, if the samples are analysed immediately where we have taken it the results are the more satisfies. The samples have taken from six stations that are border of Bulgaria (Kapıkule) where the Meriç river left from Bulgaria, a region where there exist the waste water comes from Mensucat Santral, Söğütlük, the place where the Meriç and the Tunca River get mixed, a region where the end of the sewer system of Edirne on the Meriç River and a region takes place at two kilometres distance from there. As a result of investigations the experimental data about chemical pollution of the Meriç River has obtained.