Zengin proje çizelgeleme problemi
A reach project scheduling problem
  1. Tez No: 352010
  2. Yazar: ARDA TÜRKGENCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET GÜLŞEN, DR. HÜSEYİN GÜDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Proje Çizelgeleme Problemleri günlük hayatta birçok proje bazlı üretim firmasının üzerinde çalıştığı öncüllük ilişkilerini ve bazı kısıtları göz önünde bulundurarak en kısa zamanda proje işlerinin tamamlanması veya minimum maliyet ile işlerin yapılması gibi hedefleri olan bir çizelgeleme problemidir. Bu çalışmada proje bazlı olarak üretim yapan bir firmada projelerin çizelgelenmesine ait bir çözüm yaklaşımı geliştirilmiştir. Problem işlerin birden fazla modda yapılabildiği, kaynak kısıtlı, çok projeli, zaman – maliyet etkileşimini göz önünde bulunduran, minimum maliyetle işlerin yapılmasını amaçlayan bir çizelgeleme problemidir. Öncelikle problemin çözümü için bir doğrusal karar modeli geliştirilmiştir. Ancak proje sayısının artması ve dolayısı ile çizelgelenecek projelerdeki iş sayısının artması, problemin boyutlarını üstel olarak arttırmaktadır. Bu nedenle büyük boyutlu problemlerin çözümü için sezgisel olarak davranan parçalı bir doğrusal karar modeli önerilmiştir. Sonuçlarda bu yöntemin çözüm süresi ve çözüm kalitesi açısından değerlendirmeleri yapılmıştır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Proje bazlı üretim sistemleri, kaynak kısıtlı çizelgeleme problemleri, zaman – maliyet ödünleşmesi, öncüllük ilişkileri, çok modlu sistemler, çok projeli çizelgeleme, matematiksel programlama ve parçalı çözüm yöntemleri.
Özet (Çeviri)
Project scheduling is a very common problem in engineering and many companies with project based manufacturing environment have to deal with project scheduling issues on a daily basis. The goal in a project scheduling problem is to minimize the cost or the project completion time with the given precedence rules and other constraints. In this study we propose a project scheduling approach for a manufacturing company that has to manage several projects simultaneously. The scheduling problem is a multi-project, multi-mode, resource constrained problem with time-cost tradeoff decision. The objective in the problem is to minimize the aggregate cost of current and planned projects. We first developed a linear model to solve the problem. However, the total number of jobs increases with increasing number of projects, and with increasing complexity the overall problem grows exponentially. To solve the problem in a reasonable time we developed a heuristic approach which based on decomposition of the problem. Quality and time issues of the proposed model are discussed in detail. KEY WORDS: Project based manufacturing systems, resource constrained scheduling problems, time-cost tradeoff, preemptivity, multi mode systems, multiproject sheduling, mathametical programming and decomposition.